“Përqafime arktike dhe përshëndetje polare për të gjithë”, lideri i opozitës ruse mesazh për mbështetësit nga burgu në Siberi

perqafime arktike dhe pershendetje polare per te gjithe lideri i opozites ruse mesazh per mbeshtetesit nga burgu ne siberi
perqafime arktike dhe pershendetje polare per te gjithe lideri i opozites ruse mesazh per mbeshtetesit nga burgu ne siberi

Figura e opozitës ruse Alexey Navalny thotë se ai nuk ndihet i vetmuar dhe është në humor “të shkëlqyer” pavarësisht vuajtjes së një dënimi të gjatë me burg në Siberi, por atij ende i mungon komunikimi i drejtpërdrejtë me familjen dhe miqtë.

Në një mesazh të Vitit të Ri të shpërndarë nga ekipi i Navalny në mediat sociale, ai citohet të ketë thënë se kjo do të jetë hera e tretë “Unë bëj foton tradicionale familjare të Vitit të Ri me Photoshop”.

“Po përpiqem të vazhdoj me kohën dhe këtë herë kërkova nga një inteligjencë artificiale të më vizatonte. Shpresoj se doli diçka fantastike – nuk do ta shoh vetë foton derisa letra me të të arrijë në Yamal”, tha ai me shaka.

Ekipi i Navalny ka thënë se ai aktualisht është duke vuajtur dënimin e tij me burg në koloninë penale IK-3 në Rajonin Autonom Yamalo-Nenets të Rusisë.

“Më mungon tmerrësisht” është një lloj ndërtimi i gabuar nga pikëpamja e gjuhës ruse. Është më mirë të thuash: “Më mungon shumë” ose “Më mungon shumë”, tha ai. “Por nga këndvështrimi im, është më e saktë dhe më e saktë. Më mungon tmerrësisht familja. Julia, fëmijët e mi, prindërit e mi, vëllai im. Më mungojnë miqtë, kolegët, zyra jonë dhe puna ime. Më mungojnë të gjithë tmerrësisht.”

Megjithatë, Navalny vazhdoi të thoshte se ai nuk ka “ndjenja vetmie, braktisjeje apo izolimi”.

“Disponimi im është i mrekullueshëm dhe mjaft i Krishtlindjeve. Por nuk ka asnjë zëvendësim për komunikimin normal njerëzor në të gjitha format e tij: nga shakatë në tryezën e Vitit të Ri deri te korrespondenca në Telegram dhe komentet në Instagram dhe Twitter [aktualisht të njohura si X]”, tha ai.

“Gëzuar Vitin e Ri të gjithëve”, tha Navalny. “Përqafime arktike dhe përshëndetje polare për të gjithë. Ju dua të gjithëve”, përfundoi ai.

Navalny është vendosur në një koloni penale në Siberi në fillim të këtij muaji, dy javë pasi ekipi i tij humbi kontaktin me të. Deri atëherë, ai ishte i burgosur në një koloni penale rreth 150 milje në lindje të Moskës.

Zhdukja e tij, e cila erdhi vetëm disa ditë pasi presidenti rus Vladimir Putin njoftoi se do të kandidojë për rizgjedhje  në mars 2024, kishte ngjallur shqetësime për mirëqenien dhe sigurinë e tij.

Udhëheqësi i opozitës ruse u dënua me 19 vjet burg  në gusht pasi u shpall fajtor për krijimin e një komuniteti ekstremist, financimin e aktiviteteve ekstremiste dhe shumë krime të tjera. Ai po vuante tashmë dënimet me  11 vjet e gjysmë  në një strukturë të sigurisë maksimale për mashtrim dhe akuza të tjera që ai mohon.

Mbështetësit e Navalny pretendojnë se arrestimi dhe burgosja e tij janë një përpjekje e motivuar politikisht për kritikat e tij ndaj presidentit rus Vladimir Putin.

Navalny ka  paraqitur një nga kërcënimet më serioze për legjitimitetin e Putinit gjatë sundimit të tij. Ai përdori blogun dhe mediat e tij sociale për të ekspozuar korrupsionin e dyshuar në Kremlin, si dhe biznesin rus dhe organizoi  protesta antiqeveritare në rrugë .

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts