Përse Rusia vendosi të bllokonte fabrikën në Mariupol

perse rusia vendosi te bllokonte fabriken ne mariupol
perse rusia vendosi te bllokonte fabriken ne mariupol

10:26 22/04/2022

Në përditësimin e fundit të inteligjencës mbi luftën në Ukrainë, Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe thotë se vendimi i presidentit rus Vladimir Putin për të bllokuar fabrikën e çelikut Azovstal ka të ngjarë të tregojë një dëshirë për të frenuar rezistencën në qytetin jugor të Mariupolit dhe për të çliruar forcat që do të vendosen diku tjetër në Ukrainën lindore.

“Një sulm i plotë tokësor nga Rusia në fabrikë ka të ngjarë të shkaktojë viktima të konsiderueshme në palën ruse, duke ulur më tej efektivitetin e tyre të përgjithshëm luftarak”, tha Ministria e Mbrojtjes në përditësimin e saj të fundit.

“Në Donbasin lindor, bombardimet dhe luftimet e rënda vazhdojnë ndërsa Rusia kërkon të përparojë më tej drejt vendbanimeve, duke përfshirë Krasnyy Lyman, Buhayikva, Barvinkove, Lyman dhe Popasna, si pjesë e planeve të tyre për rajonin. Megjithë fokusin e ripërtërirë të Rusisë, ata ende po vuajnë nga humbjet e pësuar më herët në konflikt”./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts