Përshkallëzimi i tensioneve rreth Izraelit, Biden në alarm, anulon axhendën e tij për t’u takuar me ekipin e sigurisë

pershkallezimi i tensioneve rreth izraelit biden ne alarm anulon axhenden e tij per tu takuar me ekipin e sigurise
pershkallezimi i tensioneve rreth izraelit biden ne alarm anulon axhenden e tij per tu takuar me ekipin e sigurise

Në orët e fundit klima e rritur në mënyrë të rrezikshme në Lindjen e Mesme është reflektuar në stafin e qeverisë amerikane pas kapjes së anijes izraelite nga Garda Revolucionare dhe ndërkohë që sytë e komunitetit ndërkombëtar janë përqendruar në një sulm të pritshëm, në shkallë të gjerë nga Teherani për Izraelin.

Siç është bërë e ditur nga mediat ndërkombëtare, duke cituar informacionet e fundit nga Shtëpia e Bardhë, presidenti amerikan po ndërpret udhëtimin e tij, këtë fundjavë, për t’u takuar me ekipin e tij të sigurisë.

Në veçanti, Biden do të kthehet në Uashington nga Delaware ku ishte së fundmi. Sipas Shtëpisë së Bardhë, lideri amerikan do të ketë bisedime intensive me zyrtarët e tij për zhvillimet në Lindjen e Mesme.

Pozicioni izraelit

Disa orë pas rezultatit, ministri i jashtëm i Izraelit, Israel Katz, i bëri thirrje Bashkimit Evropian që të përfshijë në listën e “organizatave terroriste” Gardën Revolucionare, ushtrinë ideologjike të Republikës Islamike të Iranit, e cila kapi një anije mallrash më herët sot në Gji.

Më herët, Israel Katz kishte akuzuar Teheranin për pirateri.

Afati kohor i pushtimit

Në një video të bërë publike nga Associated Press, është regjistruar momenti i sulmit nga iranianët, të cilët i janë afruar me helikopter anijes MSC Aries teksa ajo lundronte në Ngushticën e Hormuzit.

Në video, sipas AP, një anëtar i ekuipazhit të anijes mund të dëgjohet fillimisht duke bërtitur “mos dil jashtë” dhe më pas duke dhënë udhëzime për t’u nisur drejt urës ndërsa iranianët vazhdonin të zbrisnin.

Sipas Associated Press, anija i përket kompanisë Zodiac Maritime me qendër në Londër, e cila është pjesë e grupit Zodiac të manjatit izraelit, Eyal Ofer, i cili viziton shpesh vendin tonë gjatë verës.

Porti i fundit i vizitës së MSC Aries ishte në Dubai me destinacion Ngushticën e Hormuzit pasi transponderi i të dhënave më pas u fikur, një praktikë e zakonshme për anijet e lidhura me Izraelin që lundrojnë në zonë, vuri në dukje Times of Israel.

Sekuestrimi i anijes vjen në një kohë kur marrëdhëniet mes Izraelit dhe Iranit janë në “të kuqe” ndërsa shtohen informacionet se Teherani po përgatitet për një sulm hakmarrës pas sulmit izraelit ndaj ambasadës së tij në Damask ku mbetën të vrarë iranianë.

Më herët, zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha se “kërcënimet e Iranit për të sulmuar Izraelin janë të besueshme dhe reale”, por nuk dha hollësi për kohën ose objektivat e një sulmi të tillë. Siç tha ai, Joe Biden “është informuar në mënyrë të përsëritur nga ekipi i sigurisë kombëtare dhe SHBA synon të bëjë gjithçka që është e mundur për të siguruar që Izraeli të mund të mbrohet”.

Në çdo rast, zyrtarët amerikanë e bëjnë të qartë se SHBA-ja do të përpiqet të zmbrapsë çdo sulm me çfarëdo arme kundër Izraelit nëse ka mundësi, duke vënë në dukje bashkëpunimin mes dy palëve në pritje të një sulmi iranian. Nuk do të jetë hera e parë që do të ndodhë diçka e tillë, pasi anijet amerikane në Detin e Kuq kanë zmbrapsur disa herë sulmet duke rrëzuar dronët dhe raketat sulmuese me rreze të gjatë veprimi që Houthi-t kanë nisur nga Jemeni në Izrael. Burimet amerikane theksojnë se forcat ushtarake amerikane në Irak dhe Siri gjithashtu mund të kapin dronët dhe raketat që drejtohen në veri të Izraelit, në varësi të vendit nga janë lëshuar.

Gjenerali i Komandës Amerikane në rajon, Eric Kurila , është në kontakt të vazhdueshëm me lidershipin izraelit për këtë çështje dhe dje ka pasur një takim me shefin e Shtabit të Përgjithshëm të IDF, gjeneral Herzi Halevi dhe me ministrin izraelit i Mbrojtjes, Yoav Galant. Në të njëjtën kohë, në një sërë kontaktesh, kreu i diplomacisë amerikane, Anthony Blinken , i kërkon Kinës, Turqisë dhe Arabisë Saudite që të bëjnë presion ndaj Iranit që të mos sulmojë Izraelin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts