Persona të armatosur bastisin disa fshatra në Nigeri, vrasin të paktën 137 njerëz

Sulmuesit me motoçikleta kanë bastisur disa fshatra në jug-perëndim të Nigerisë, duke vrarë të paktën 137 njerëz. Persona të armatosur sulmuan fshatrat Intazayene, Bakorat dhe Wistane, tha një zyrtar lokal. Të hënën, qeveria tha se nga sulmet humbën jetën 137 njerëz.

Bastisjet e koordinuara nënvizojnë sfidën më të madhe me të cilën po përballet Mohamed Bazoum, presidenti i ri i Nigerisë.

Niger, kombi më i varfër në botë, sipas renditjes së zhvillimit të Kombeve të Bashkuara për 189 vende, po lufton me fushata të armatosura që janë derdhur nga Mali dhe Nigeria, duke vrarë qindra njerëz dhe duke zhvendosur gati gjysmë milioni të tjerë.

Më 15 mars, luftëtarët vranë 66 njerëz në rajonin Tillaberi, duke sulmuar një autobus që transportonte blerës nga qyteti i tregut i Banibangou, dhe më pas bastisën fshatin Darey-Daye, duke vrarë banorë dhe duke djegur dyqane drithërash. Në të njëjtën ditë, një sulm i pretenduar nga ISIL në të ashtuquajturën “zonë tre-kufitare”, ku bashkohen kufijtë e Niger, Burkina Faso dhe Mali, u vranë 33 ushtarë Malianë.

“Pas masakrës së Banibangou, terroristët në mënyrë barbare goditën popullatat civile paqësore të Intazayene dhe Bakorat,” tha Bazoum në një postim në Twitter, duke ofruar “ngushëllime të përzemërta për të afërmit e viktimave”.

Bazoum, i zgjedhur më 21 shkurt, është një ish-ministër i brendshëm i cili ishte pasardhësi i preferuar dhe krahu i djathtë i Presidentit në largim Mahamadou Issoufou. Ai është zotuar të luftojë pasigurinë dhe urdhëroi përforcime të ushtrisë në rajonin Tillaberi pas gjakderdhjes së 15 marsit.

Më 2 janar, 100 njerëz u vranë në sulmet ndaj dy fshatrave në rrethin Mangaize të Tillaberi. Masakra, një nga më të këqijat në historinë e Nigerisë, ndodhi midis dy raundeve të zgjedhjeve presidenciale të vendit.

Një vit më parë, më 9 janar 2020, ushtria Niger humbi 89 burra gjatë një sulmi në një kamp ushtarak në Chinegodar.

Në dhjetor 2019, 71 ushtarë Nigerien u vranë në një sulm në Inates në rajonin Tillaberi dhe muajin tjetër 89 u vranë në një sulm në bazën e tyre në Chinedogar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *