Persona të armatosur qëllojnë zëvendësguvernatoren e Bankës Qendrore të Mianmarit

Një zv/guvernatore e Bankës Qendrore të Mianmarit u qëllua në shtëpinë e saj të enjten, më pak se një javë pasi u nxorën rregullore të reja të ashpra që urdhëronin që paratë e huaja të mbajtura në llogaritë bankare në vendin e sunduar nga ushtria duhet të shkëmbeheshin me vendasit në valutë.

Kishte të dhëna kontradiktore nëse Than Than Swe, e emëruar në postin e saj pasi ushtria mori pushtetin, i mbijetoi sulmit.

Ajo besohet të jetë zyrtarja më e lartë e lidhur me administratën e drejtuar nga ushtria që u pushkatua që nga shkurti i vitit të kaluar, kur ushtria rrëzoi qeverinë e zgjedhur të Aung San Suu Kyi. Marrja e kontrollit shkaktoi protesta të gjera paqësore që u shtypën me forcë vdekjeprurëse, duke shkaktuar rezistencë të armatosur që disa ekspertë të OKB-së e karakterizojnë tani si luftë civile.

Than Than Swe u qëllua nga dy burra kur ajo hapi derën e banesës së saj në qytezën Bahan në Yangon, qyteti më i madh i vendit, tha Thet Oo, një zyrtar lokal. Ai tha se ajo u dërgua në një spital ushtarak ku u konfirmua e vdekur, por një raport nga Radio Free Asia e mbështetur nga qeveria amerikane citoi një zëdhënës ushtarak të thoshte se ajo po trajtohej për plagët e saj.

“Dy burra erdhën në banesën e saj dhe qëlluan tre herë. Kam dëgjuar gjithashtu të shtënat me armë zjarri”, tha Thet Oo për Associated Press. “Menjëherë pas të shtënave me armë, forcat e sigurisë mbërritën në banesë.”

Ministria e Punëve të Brendshme konfirmoi në një mesazh për gazetarët se bankieri 55-vjeçar ishte sulmuar.

Një grup militant i quajtur Komanda Ushtarake e Rajonit Yangon, e cila zotohet për besnikëri ndaj Qeverisë së Unitetit Kombëtar, organizatës kryesore të opozitës, postoi një deklaratë në faqen e saj në Facebook duke marrë përgjegjësinë për sulmin ndaj Than Than Swe.

Ajo pretendoi se kishte kryer 1,128 sulme nga shtatori i kaluar, kur NUG njoftoi se po fillonte sulme ndaj ushtrisë. Ajo tha se sulmet e saj rezultuan në 253 të vdekur dhe 300 të plagosur.

Pretendimi i saj i përgjegjësisë për të shtënat në Than Than Swe ishte i pazakontë sepse NUG – e cila nuk komentoi menjëherë incidentin – ka tentuar të distancohet nga sulmet ndaj civilëve që mund të karakterizohen si terrorizëm. Ajo gjithashtu ka vetëm një kontroll të lirë mbi rrjetin e grupeve të rezistencës së armatosur që quhen kolektivisht Forca e Mbrojtjes së Popullit.

Përveç luftimeve në fshat, guerilët urbanë që kundërshtojnë sundimin ushtarak kanë kryer vrasje të synuara, sabotazhe, zjarrvënie dhe kanë hedhur bomba. Zyrtarët dhe anëtarët e ushtrisë janë vënë në shënjestër, si dhe njerëz që besohet të jenë informatorë ose bashkëpunëtorë ushtarakë.

Vitin e kaluar, Thein Aung, shefi i financave të Mytel Telecommunications Co., i lidhur me ushtrinë e Mianmarit, u qëllua për vdekje nga tre burra para shtëpisë së tij në Yangon, por nuk u morën pretendime të qarta për përgjegjësinë.

Më shumë se 1,730 civilë janë vrarë nga forcat e sigurisë që nga marrja e kontrollit ushtarak të vitit të kaluar, sipas një raporti të detajuar të mbledhur nga Shoqata e Ndihmës për të Burgosurit Politik, një organizatë vëzhguese.

Banka Qendrore lëshoi ​​të dielën një njoftim duke urdhëruar bizneset dhe individët që të konvertojnë dollarë dhe valuta të tjera në kiat brenda një dite ose do të përballen me pasoja ligjore.

Ai tha gjithashtu se valuta e huaj mund të dërgohet jashtë shtetit vetëm me miratimin e qeverisë.

Urdhri sugjeron se autoritetet mund të kenë mungesë të monedhës së fortë të nevojshme për të paguar borxhet dhe për të blerë furnizime kryesore si nafta, gazi dhe armët. Përveç mbytjes së prodhimit ekonomik nga pandemia e koronavirusit, udhëheqësit ushtarakë të Mianmarit u goditën me sanksione nga fuqitë perëndimore duke protestuar për marrjen e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com