Persona të armatosur rrëmbejnë 40 udhëtarë në veriperëndim të Nigerisë

Policia nigeriane tha të hënën se 40 persona u rrëmbyen nga persona të armatosur që dyshohet se ishin banditë në një rrugë në shtetin veriperëndimor të Zamfara të shtunën.

Muhammad Shehu, zëdhënës i policisë në Zamfara, tha në një deklaratë se operacionet e përbashkëta të sigurisë janë duke vazhduar për të identifikuar dhe shpëtuar 40 viktimat që u rrëmbyen në një autostradë që lidh Zamfarën dhe shtetin fqinj të Sokoto të shtunën në mbrëmje.

Sipas raportimeve nga mediat lokale, viktimat po ktheheshin në Zamfara nga një martesë në zonën e qeverisjes lokale Tambuwal të Sokotos, kur ata u kapën nga persona të armatosur që vendosën një bllokim rrugësh në autostradë.

Nigeria, vendi më i populluar afrikan, është shqetësuar nga një sërë rastesh pasigurie, duke përfshirë rrëmbime, banditizëm dhe sulme ekstremiste.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.