Përvjetori i sulmit terrorist të 11 shtatorit/ Biden, Obama dhe Clinton nderojnë viktimat në ceremoninë përkujtimore

Memoriali i 11 Shtatorit në Ground Zero në Lower Manhattan në New York City ka filluar, duke shënuar momentin kur avioni i parë goditi Qendrën Tregtare Botërore në orën 8.46 të mëngjesit të 11 shtatorit 2001.

Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton bashkë me Zonjën e Parë Jill Biden, ish Zonja e Parë Michelle Obama dhe ish Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton janë të pranishëm.

Zoti Biden ka bërë thirrje për një kthim në frymën e “unitetit të vërtetë kombëtar” që u përhap në Amerikë pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 20 vjet më parë.

Të premten në mbrëmje ai tha se bashkimi shihej në “heroizëm kudo”, duke shtuar: “Për mua ky është mësimi kryesor i 11 shtatorit. Uniteti është forca jonë më e madhe. ”

Presidenti amerikan do të vizitojë vendin e të tre sulmeve sot, në New York City dhe Pensilvani, dhe në Pentagon. Të shtunën në mëngjes udhëheqësit botërorë përfshirë Mbretëreshën Elizabeth II dhe Emmanuel Macron shënuan rastin me mesazhe solemne të mbështetjes.

Uashingtoni sapo ka përfunduar përfshirjen e tij në një nga luftërat e shkaktuara nga 11 shtatori. Zoti Biden tërhoqi forcat amerikane nga Afganistani muajin e kaluar pasi ushtria vendase që SHBA kishte shpenzuar miliarda për të pajisur dhe stërvitur kolapsin, duke lejuar talebanët të rimarrin pushtetin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *