Pesë vjet nga referendumi i BREXIT

12:22 23/06/2021

Ende i pazgjidhur statusi i europianëve që jetojnë në Britani

23 Qershori shënon përvjetorin e pestë të referendumit të Britanisë për të lënë Bashkimin Europian. Dalja e Britanisë nga një prej blloqeve më të mëdha tregtare në botë përfundoi më 31 Dhjetor 2020, vetëm disa ditë pasi arriti një marrëveshje tregtare pas BREXIT me Bashkimin Europian.

Sipas “MarrĂ«veshjes sĂ« BashkĂ«punimit Tregtar dhe BE-sĂ«â€ Britania nuk Ă«shtĂ« mĂ« pjesĂ« e tregut tĂ« pĂ«rbashkĂ«t tĂ« BE-sĂ«, bashkimit doganor, nuk ka tarifa ose kuota pĂ«r lĂ«vizjen e mallrave midis MbretĂ«risĂ« sĂ« Bashkuar dhe BE-Ă«.

Pesë vjet pas referendumit problem i pazgjidhur është statusi i miliona qytetarëve europianë që jetojnë në Britani. Sipas autoriteteve të emigracionit ata tani kanë 28 ditë kohë për të aplikuar për leje të përhershme qëndrimi ose të largohen.

Në Britani jetojnë edhe rreth 5.6 milionë qytetarë të Zonës Ekonomike Europiane (ZEE).

Pas referendumit të BREXIT të vitit 2016, i cili u mbajt saktësisht pesë vjet më parë, u përcaktua statusi i rezidentit për qytetarët e BE-së dhe Zonës Ekonomike Europiane që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar.

Ky status do t’u mundĂ«sojĂ« kĂ«tyre qytetarĂ«ve tĂ« kenĂ« tĂ« njĂ«jtat tĂ« drejta qĂ«ndrimi, udhĂ«timi, punĂ«simi dhe qasje nĂ« kujdesin shĂ«ndetĂ«sor si qytetarĂ«t britanikĂ«.

Shumica e aplikimeve janë bërë nga qytetarë të Polonisë dhe Rumanisë, përkatësisht 975 mijë dhe 918 mijë.

Klan News
TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *