Peshkatarët me fat, gjejnë brenda balenës ‘thesarin’ me vlerë 1.5 milionë dollarë

Ka qenë një ditë me fat për një grup peshkatarësh në Jemen.

Kjo pasi, ata kanë gjetur në trupin e një balene, një thesar me vlerë 1.5 milionë dollarë.

Balena e ngordhur kishte brenda saj një sasi të madhe të një rrëshire gri, një material i rrallë dhe tepër i vlefshëm, që përdoret edhe nëpër parfume.

“Nëse gjen qelibar, ke gjetur një thesar të vërtetë”, tha njëri prej peshkatarëve për BBC. “Sapo iu afruam balenës ndjemë erën, dhe e kuptuam se do të gjenim diçka këtu”.

Substanca që vjen era fekale, e cila krijohet nga e vjella e balenave, përdoret për të zgjatur sa më shumë aromën e parfumeve. Zakonisht shitet për 50 mijë dollarë për kilogram.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.