Peshqit që jetojnë 200 vjet kanë formulën e jetëgjatësisë për njerëzit

Falë studimit të gjenetikës së peshkut shkëmbor, njerëzit mund të jetojnë më gjatë dhe madje të parandalojnë kancerin.

Ekzistojnë rreth 137 lloje të ndryshme peshqish shkëmborë dhe me sa duket janë vertebrorët më jetëgjatë, megjithëse të tjerët janë jetëshkurtër. Për shembull, ai Sebastes dallii ka jetuar për pak më shumë se dhjetë vjet, ndërsa Sebastes Aleutianus mund të jetojë më shumë se 200 vjet.

Në videon e mëposhtme mund të shohim disa lloje peshqish shkëmborë të gjinisë Sebastes.

Biologët në Universitetin e Kalifornisë, Sree Rohit Raj Kolora dhe Peter Sudmant , pak ditë më parë publikuan një studim që krahasonte gjenomet e gati dy të tretave të specieve të njohura të peshkut shkëmbor që banojnë në ujërat bregdetare të Oqeanit Paqësor.

Të gjitha llojet e peshkut shkëmbor u shfaqën dhjetë milionë vjet më parë dhe janë të lidhur me njëri-tjetrin. Ishte një nga rrezatimet më të shpejta evolucionare midis peshqve. Prandaj, studiuesit donin të dinin se si është procesi i plakjes përmes faktorëve gjenetikë të tij.

Shkencëtarët morën mostra të indeve nga 88 specie dhe renditën të gjitha gjenomet e tyre me një teknikë të fundit të njohur si sekuenca më e shpejtë dhe më efikase e Pacbio ose SMRT (Molekulë e vetme, në kohë reale). Ata gjetën një shumëllojshmëri të gjerë të gjeneve të lidhura me jetëgjatësi më të gjatë, megjithëse disa nga këto gjene përfshijnë përshtatje për të jetuar më thellë dhe për t’u rritur. Madhësia lidhet me jetëgjatësinë e kafshëve. Në mesin e gjitarëve, për shembull, elefantët jetojnë më gjatë se minjtë.

Ata gjithashtu theksuan avantazhet dhe disavantazhet e një jetëgjatësie të gjatë, duke përfshirë faktin se popullatat janë më të vogla sa më gjatë të jetojë kafsha. Diçka që vërehet edhe te gjitarët, me minjtë jetëshkurtër që janë shumë më tepër se elefantët jetëgjatë.

Përshtatjet gjenetike tregojnë se strategjitë që përmirësojnë riparimin e ADN-së dhe kontrollojnë inflamacionin mund të zgjasin jetën dhe shëndetin tonë. Pra, ndërsa njerëzit jetojnë më gjatë se shumica e vertebrorëve, peshku shkëmbor mund të na ndihmojë të jetojmë edhe më gjatë.

Sudmant dhe kolegët e tij zbuluan se speciet më jetëgjata kishin më shumë gjene imunomoduluese sesa speciet me jetë të shkurtër, në veçanti një grup i quajtur butirofilina.

Për shkak se sistemi imunitar është i përfshirë në rregullimin e inflamacionit dhe rritja e inflamacionit është lidhur me plakjen e njeriut, gjetjet tregojnë për gjenet që mund të jenë të dobishme në ngadalësimin e dëmtimeve të lidhura me moshën.

Sudmant tha se ai mund të shpjegojë 60% të ndryshimit të jetëgjatësisë vetëm duke parë madhësinë në pjekurinë dhe thellësinë në të cilën jeton një peshk.

Mund të parandalojë kancerin

Variacioni i lidhur me jetëgjatësinë përfshin kryesisht tre lloje gjenesh:

Një pasurim në numrin e gjeneve për të riparuar ADN-në.

Variacione në shumë gjene që rregullojnë insulinën, të cilat dihet prej kohësh se ndikojnë në jetëgjatësinë.

Një pasurim i gjeneve që rregullojnë sistemin imunitar.

Raporti tregoi se peshqit shkëmborë jetëgjatë kishin më shumë gjene të lidhura me riparimin e ADN-së së dëmtuar, duke i bërë ata më pak të ndjeshëm ndaj kancerit sesa të afërmit e tyre jetëshkurtër. Ky do të ishte një lajm i mirë, pasi më shumë gjene për riparimin e ADN-së do të ndihmonin në parandalimin e kancerit te njerëzit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.