Pfizer e AstraZeneca, shumë efektive kundër mutacionit indian

17:40 23/05/2021

Dy dozat e tyre parandalojnë deri në 88% infektimin simptomatik

Vaksinat Pfizer e AstraZeneca po shfaqin efektshmëri të lartë kundër variantit indian të koronavirusit. Një studim i Institutit të Shëndetit Publik në Angli ka analizuar të dhënat e mbi 1 mijë personave të infektuar me mutacionin indian në një hark kohor prej fillimit të Prillit.

Studimi konstaton se vaksina e firmës Pfizer shmang në 88% të rasteve infeksionin simptomatik të mutacionit indian dhe në 93% të rasteve, të njëjtin lloj infektimi nga mutacioni britanik.

Infektimin simptomatik me mutacionin indian, vaksina tjetër AstraZeneca e shmang në 60% të rasteve, ndërsa variantin britanik në 66% të rasteve. Ky nivel i lartë efektshmërie arrihet pas injektimit të dozës së dytë.

Vetëm me dozën e parë, efektshmëria e të dyja vaksinave është jo më shumë se 33% për variantin indian dhe deri 50% për atë britanik.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.