Pfizer fillon një provë të madhe për pilula anti-Covid

Pfizer tha të hënën se kishte filluar një provë klinike të fazës së mesme deri të vonë të një pilule për të parandaluar Covid tek njerëzit që janë të ekspozuar ndaj infeksionit.

Disa kompani po punojnë në të ashtuquajturat antiviralë oralë, të cilët do të imitonin atë që bën ilaçi Tamiflu për gripin dhe parandalojnë që sëmundja të përparojë.

“Ne besojmë se trajtimi i virusit do të kërkojë trajtime efektive për njerëzit që infektohen ose janë ekspozuar ndaj virusit, duke plotësuar ndikimin që kanë pasur vaksinat,” tha Mikael Dolsten, zyrtari kryesor shkencor i kompanisë.

Pfizer filloi zhvillimin e ilaçit të tij, të quajtur PF-07321332, në Mars 2020 dhe po e teston atë në kombinim me ritonavir, një ilaç i ripërdorur për HIV.

Në provën klinike do të regjistrohen 2,660 të rritur të cilët do të marrin pjesë në shenjat e para të infeksionit Covid ose në vetëdijen e parë për ekspozimin.

Ata do të caktohen rastësisht për të marrë ose një kombinim të PF-07321332 dhe ritonavir, ose një placebo dy herë në ditë për pesë ose dhjetë ditë.

Objektivi është të vlerësoni sigurinë dhe efikasitetin e barnave që studiohen në parandalimin e infeksionit SARS-CoV-2 dhe sëmundjeve simptomatike deri në ditën e 14-të.

Kompanitë e tjera po testojnë gjithashtu antiviralët ekzistues oral kundër Covid – por Pfizer’s është i pari i krijuar posaçërisht kundër koronavirusit.

Njihet si një “frenues i proteazës” dhe është treguar në testet laboratorike për të bllokuar makinerinë e replikimit të virusit.

Nëse funksionon në jetën reale, ka të ngjarë të jetë efektive vetëm në fazat e hershme të infeksionit.

Deri në kohën kur Covid përparon në sëmundje të rëndë, virusi ka ndaluar së shumti përsëritjen dhe pacientët vuajnë nga një përgjigje imune tepër aktive.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *