Pfizer: Vaksina duhet të injektohet çdo vit

pfizer vaksina duhet te injektohet cdo vit
pfizer vaksina duhet te injektohet cdo vit

13:03 02/12/2021

“Të modifikuara kundër varianteve të reja”

Kreu i firmës Pfizer mendon se vaksinat anti-Covid duhet të injektohen çdo vit.

“Nëse duhet të bëjmë një supozim nga çfarë kam parë deri tani, do thoja që me shumë gjasa nevojitet vaksinim i përvitshëm për ruajtur një nivel shumë të lartë mbrojtjeje”.

Në një intervista për mediat britanike BBC, ai thotë se vaksinimi u ka ruajtur jetën miliona njerëzve në mbarë botën. Burla thotë se vaksinat Pfizer u modifikuan për të krijuar mbrojtje sa më të mirë për variantet e reja që ka pësuar Covid-19, si për atë Beta ashtu edhe për Deltën.

Ekspertët po përpiqen ta përshtatin për të krijuar mbrojtje edhe ndaj Omicron-it, që po ngjall frikë në të gjithë globin dhe që besohet se është varianti më ngjitës që ka qarkulluar ndonjëherë.

Sakaq, shkencëtarët britanikë thonë se kanë zbuluar mekanizmin e krijimit të trombeve të gjakut nga vaksina AstraZeneca. Ata thonë se sistemi imunitar i individëve të caktuar sulmon gabimisht një lloj proteine që lidhet me viruset e dobësuara.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts