Pikëpyetjet nga Lindja/ Kina ndryshon strategji, përfshin edhe moshat mbi 60 vjeç në vaksinim

Kina ka ndryshuar strategjinë e vaksinimit ndaj COVID-19 duke përfshirë tashmë edhe moshat mbi 60 vjeç.

Vendi më i populluar i botës dhe një nga kryesoret e prodhimit të vaksinës anti-Covid, zgjodhi të vaksinojë fillimisht moshat nën 60 vjeç në të cilat ishin  dhe të shëndetshmit se sa grupet e riskut.

Së fundmi Kina ka paraqitur një plan për të përfshirë edhe të moshuarit për t’i vaksinuar ndërkohë që pretendon që deri në qershor të ketë vaksinuar 40% të popullsisë.

“Njësitë e hulumtimit dhe zhvillimit po përshpejtojnë punën e tyre, pasi të ketë të dhëna të mjaftueshme të provës klinike të sigurisë dhe efikasitetit, ne do të kryejmë vaksinime në shkallë të gjerë të njerëzve mbi 60 vjeç”, tha zëdhënësi i Komisionit Kombëtar të Shëndetit Mi Feng.

Duket se Kina hezitoi të vaksinojë moshat e mëdha për shkak të sigurisë së vaksinës së saj Sinovac, e cila nuk kishte nxjerrë të dhënat e fazës së tretë ende.

Turqia dhe Brazili ndërkohë që përdorën të njëjtën vaksinë, nuk hezituan ta provojnë vaksinën tek grupet e riskut dhe të moshuarit, dhe rezultatet konkluduan në ulje të rrezikut ndaj COVID-19.

(BAlkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *