Pirja e marihuanës mund të çojë në zbulimin e rasteve të COVID-19

Përdoruesit e marihuanës të cilët janë gjithashtu të vaksinuar mund të jenë më të ndjeshëm ndaj rasteve të përparimit të COVID-19, zbuloi një studim i ri.

Studimi, i botuar të martën e kaluar në World Psychology , zbuloi se ata me një çrregullim të përdorimit të substancave (SUD) – një varësi nga marihuana, alkooli, kokaina, opioidet dhe duhani – kishin më shumë të ngjarë të infektoheshin nga koronavirusi pasi të merrnin të dy vaksinat.

Ata pa SUD panë një normë prej 3.6 përqind të infeksioneve të përparuara, krahasuar me  7 përqind me ata me një SVD.

Në 7.8 përqind, ata me çrregullime të përdorimit të marihuanës ishin më të rrezikuar për infeksione të mëdha, zbuloi studimi.

Ndër substancat e tjera, rreziku u zhduk kur merren parasysh çështje të tilla si kushtet themelore shëndetësore dhe statusi socio -ekonomik.

Dallimi nuk është lidhur drejtpërdrejt me përdorimin e marihuanës, por mund të lidhet me sjelljen e atyre që varen nga marihuana.

“Pacientët me çrregullim të përdorimit të kanabisit, të cilët ishin më të vegjël dhe kishin më pak komorbiditete sesa nëntipet e tjerë të SUD, kishin rrezik më të lartë për infeksion të përparuar edhe pasi u përputhën me përcaktuesit e pafavorshëm socio-ekonomikë të shëndetit dhe kushtet mjekësore komorbide me pacientët jo SUD,” thanë studiuesit.

“Variabla shtesë, të tillë si faktorët e sjelljes ose efektet negative të kanabisit në funksionin pulmonar dhe imunitar, mund të kontribuojnë në rrezikun më të lartë për infeksion të përparuar në këtë grup.”

Mbrojtësit e marihuanës thanë se studimi nuk tregoi se marihuana mund të ishte një shkak në raste të mëdha, duke vënë në dukje gjithashtu se shumica e përdoruesve të marihuanës nuk janë të varur nga droga.

“Ky studim është i kufizuar për njerëzit me” çrregullim të përdorimit të substancave “, i cili është një nëngrup shumë i vogël i konsumatorëve të kanabisit,” tha Morgan Fox, drejtor i marrëdhënieve me mediat për Shoqatën Kombëtare të Industrisë së Kanabisit, për Newsweek .

“Ky është thjesht një korrelacion dhe nuk tregon një lidhje kauzale … modelet e sjelljes individuale dhe kushtet shoqërore mund të jenë një faktor kryesor kontribues mbi dhe përtej thjesht shfaqjes së modeleve problematike të përdorimit të substancave, të tilla si mungesa e qasjes në informacion të besueshëm, ndarja e nyjeve, etj.,” ” tha ai.

“Është e qartë se më shumë studime janë të mirëseardhura dhe të nevojshme, por është e rëndësishme të mos i ekzagjerojmë ose keqpërfaqësojmë rezultatet jokonkluzive të paraqitura në këtë hulumtim të veçantë dhe të sigurohemi që konsumatorët e kanabisit të jenë të informuar me saktësi për atë që tregon në fakt kërkimi më i ri,” shtoi Fox.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.