Pjesë e filmave të njohur dhe e disa herë fituese e “Golden Globes”, ndahet nga jeta aktorja angleze

Angela Lansbury ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare. Aktorja, e famshme për rolet e saj ikonë në filmat Murder, She Wrote dhe Beauty and the Beast vdiq paqësisht në shtëpinë e saj në Los Anxhelos këtë të martën.

Lansbury ishte më e njohur për portretizimin e saj të shkrimtares misterioze dhe detektives amatore, Jessica Fletcher në serialin dramatik të krimit amerikan, Murder She Ërote, i cili u shfaq për 12 sezone nga 1984-1996.

Për rolin e saj në program, Lansbury u nominua për dhjetë Golden Globes, duke fituar katër, së bashku me nominimet për 12 çmime Emmy, duke i dhënë asaj rekordin për nominimet më të shumta në Golden Globe dhe fiton për Aktoren më të Mirë në një serial drama televiziv dhe më shumë Emmy.

Ajo luajti po ashtu Mrs Potts në filmin e animuar të vitit 1991, Beauty and the Beast.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts