Pjesë e ‘perandorisë’ meksikane të drogës, gruaja e ‘El Chapo-s’ lirohet nga burgu në SHBA

Emma Coronel Aispuro, gruaja e bosit meksikan të drogës Joaquin “El Chapo” Guzman është liruar nga burgu në Amerikë.

Coronel u dënua me tre vjet burg në nëntor 2021 pasi u deklarua fajtore për akuzat për trafik droge dhe pastrim parash në lidhje me perandorinë e narkotikëve të burrit të saj.

“Për arsye të privatësisë, sigurisë dhe sigurisë, ne nuk shtjellojmë planet specifike të lirimit”, tha një zëdhënës i Byrosë Federale të Burgjeve për CNN.

Gjatë dënimit të saj, Coronel, një shtetase e dyfishtë amerikano-meksikane, shprehu keqardhje të thellë për përfshirjen e saj me Guzman dhe kartelin Sinaloa dhe dëmin që mund të ketë shkaktuar, shkruajnë mediat e huaja.

Guzman, i cili u arratis dy herë nga burgu në Meksikë, po vuan dënimin e përjetshëm në burgun Supermax të Kolorados, pasi u dënua në vitin 2019 për përfshirje në një sipërmarrje kriminale, trafik droge dhe akuza për armë zjarri.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts