Plagosen 12 ushtarë kolumbianë pasi automjeti i tyre goditet nga eksplozivët e vendosur nga rebelët

Të paktën 12 ushtarë kolumbianë u plagosën të martën në mëngjes pasi automjeti i tyre ushtarak u godit nga eksplozivët e vendosur nga rebelët e armatosur të dyshuar në departamentin e Metës, tha Ushtria Kombëtare Kolumbiane.

“Sulmi terrorist ndodhi kur personeli ushtarak… po transportohej me një automjet në një zonë dhe me sa duket, eksplozivët u shpërthyen ndërsa kalonin”, tha ushtria në një deklaratë.

Sipas deklaratës, prita ndodhi në një zonë rurale të qytetit të Vistahermosa, një bastion i guerilëve disidentë të Forcave të Armatosura Revolucionare të shpërbëra të Kolumbisë.

“Ushtria Kombëtare dënon këtë akt, i cili shkel të drejtat e njeriut dhe ligjin ndërkombëtar humanitar,” tha ushtria.

Ushtarët e plagosur u dërguan në një qendër mjekësore për trajtim.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.