Plagosja në Jerusalemin Lindor

23:50 24/05/2021

Një palestinez ka plagosur me thikë dy izraelitë, njëri prej tyre një ushtar, pranë një zone të Jeruzalemit Lindor që ka qenë në qendër të protestave të dhunshme.

Autori më pas u qëllua nga policia. Video në mediat sociale tregon thikën në tokë në një kryqëzim rruge. Shërbimi i ambulancës Magen David Adom i Izraelit ka bërë të ditur se dy burra në të 20-at e ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Incidenti ndodhi afĂ«r lagjes sĂ« “Sheikh Jarrah”, ku dĂ«bimet e mundshme tĂ« familjeve palestineze tĂ«rhoqĂ«n protesta masive dhe ndihmuan nĂ« ndezjen e 11 ditĂ«ve luftime midis Izraelit dhe militantĂ«ve tĂ« GazĂ«s. 

Tensionet kanë qenë të larta në “Sheikh Jarrah” dhe në Xhaminë “Al-Aqsa” të Qytetit të Vjetër, ku bastisjet e policisë izraelite javët e fundit ndihmuan në tërheqjen e raketave nga sundimtarët islamikë të Gazës hamasë.

Një armëpushim i ndërmjetësuar nga Egjipti midis Izraelit dhe Hamasit tanimë është përshëndetur edhe nga liderët ndërkombëtarë. Sekretari i Shtetit i SHBA, Antony Blinken, do të vizitojë rajonin këtë javë për bisedime me udhëheqësit izraelitë, palestinezë, egjiptianë dhe jordanë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *