Plastikat i bëjnë plazhet më të nxehta gjatë ditës dhe më të ftohta gjatë natës

Ishulli Henderson dhe Ishujt Cocos janë parajsa të largëta. Këta ishuj kanë plazhe të bukura me rërë të bardhë dhe palma që lëkunden. Por ato janë gjithashtu të mbuluara me plastikë.

Ishulli Henderson, i cili ndodhet në skajin e famëkeqes së “plehut të mbeturinave të Paqësorit”, u raportua në media disa vjet më parë, kur një studim zbuloi se 18 milionë tonë plastikë e mbuluan ishullin pavarësisht faktit se ai është mijëra kilometra larg tokës. Tani, i njëjti ekip kërkimor ka gjetur se të gjitha ato plastika po ndikojnë në temperaturat e rërës në Ishullin Henderson dhe Ishujt Cocos, në Oqeanin Indian. Rezultatet e studimit të publikuara në internet në Journal of Hazardous Materials në maj, tregojnë se ndotja plastike ndryshon temperaturën e rërës. Ky mund të jetë një problem për banorët e plazheve që janë të ndjeshme ndaj nxehtësisë si gaforret, midhjet dhe kërmijtë, si dhe për kafshët si zogjtë e bregut dhe breshkat e detit që përdorin plazhet për të ngritur fole.

Plastikat dëmtojnë jetën e egër në shumë mënyra, shumë prej të cilave shkencëtarët sapo kanë filluar të kuptojnë. Kur zogjtë, peshqit dhe kafshët e tjera më të mëdha hanë plastikë, materiali mund të ngatërrohet brenda trupave të tyre dhe të shkaktojë dëme; plastika gjithashtu mund t’i bëjë kafshët të ndjehen të ngopura në mënyrë të rreme, kështu që ata ndalojnë së ngrëni ushqimet e tjera. Gaforret hanë gota plastike, pastaj ngordhin. Mikroplastikat dëmtojnë  organeve riprodhuese , pasi kimikatet bioakumulohen . (Efektet tek njerëzit mbeten të panjohura .)

Më parë kërkimet janë fokusuar në atë se si ndotja plastike ndikon mjediset fizikisht. Ky boshllëk i njohurive bëri që Jennifer Lavers, një ekotoksikologe detare në Universitetin e Tasmanisë në Australi, të matë temperaturat e plazhit.

Për të gjurmuar ndotjen plastike dhe për të matur temperaturat e rërës, Lavers dhe kolegët krijuan një rrjet prej dhjetë komplotesh prej afërsisht tre metra katrorë në të gjithë Henderson dhe Ishujt Cocos. Ekipi numëroi sa pjesë plastike ishin të pranishme dhe instaloi sensorë të temperaturës në  thellësi, afërsisht 2 dhe 12 inç në rërë. Ishte një organizim i thjeshtë eksperimental, por ata hasën në një problem themelor: “Ata nuk mund të gjenin një hapësirë ​​bosh si një vend kontrolli,” thotë Jack Auty, një biolog ndërdisiplinor në Universitetin e Tasmanisë i cili udhëhoqi analizën e të dhënave të studimit. Plastika ishte aq e përhapur sa shkencëtarët në terren nuk mund të gjenin një zonë të vetme rëre që nuk kishte mbeturina.

Pasi sensorët mblodhën të dhënat e temperaturës për tre muaj, Auty analizoi temperaturën sipas orës dhe ditës. “Unë mund ta shihja historinë që dilte ndërsa eksploroja të dhënat,” thotë ai. “Fillova të shoh se si ritmet cirkade të [temperaturave] po ndikoheshin masivisht nga nivelet sipërfaqësore të plastikës.”

Në rërat e cekëta me nivele të moderuara plastike, temperaturat maksimale ditore ishin rreth 2.5 gradë C më të ngrohta se vendet me plastikë të ulët dhe të lartë, dhe temperaturat e tyre minimale ditore ishin rreth 1.5 gradë më të ftohta.

Temperaturat ishin më të qëndrueshme në sensorët më të thellë në çdo vend studimi, dhe efekti u shpërnda pasi shtresa plastike u bë shumë e trashë.

“Interesante, edhe efekti i nxehtë u zhduk për nivelin më të lartë të plastikës, ku as nuk mund të shihni rërën,” thotë Auty. “Drita nuk mund të depërtojë atje. Në atë pikë, rëra është varrosur aq thellë nën plastikë saqë thjesht nuk mund të kalojë atë cikël ekstrem cirkadian. ”

Ndërsa studiuesit duhet të kryejnë eksperimente të mëtejshme për të konstatuar arsyet e ngrohjes dhe ftohjes, ata kanë ide për të shpjeguar modelet e temperaturës ditore që gjetën. Ngrohja e ditës mund të jetë për shkak të një efekti izolues nga plastika, si një serë që kap nxehtësinë dhe lagështinë brenda. Efekti i ftohjes gjatë natës, thotë Auty, është më “hutues”. Shkencëtarët do të duhet të kryejnë një studim tjetër për të kuptuar pse ndodh ndryshimi i temperaturës.

Një ose dy shkallë e ndryshimit të temperaturës mund të ketë ndikime të mëdha në komunitetet bregdetare, dhe ndryshimet e temperaturës mund të jenë edhe më të mëdha në rajonet me gjerësi më të madhe, me një gamë më të madhe të temperaturës ditore për të filluar. Për shkak se temperaturat tropikale kanë tendencë të jenë shumë të qëndrueshme, kriteret ekuatoriale kanë evoluar për të lulëzuar në vende të ngushta ekologjike, dhe lëkundja vetëm pak jashtë kufirit të tyre ideal të temperaturës mund të jetë katastrofike.

Banorët e plazhit me gjak të ftohtë, si breshkat e detit, janë veçanërisht të rrezikuar. “Zvarranikët janë ektotermë-ata janë gjakftohtë-dhe janë të lidhur në thelb me karakteristikat termike të mjedisit të tyre,” thotë Leo Clarke, një ekolog detar në Universitetin Bangor i cili nuk ishte i përfshirë në studim. “Pra, temperatura ndikon në shumë pjesë të ciklit të tyre të jetës, dhe riprodhimin në veçanti.”

Breshkat e detit i vendosin vezët e tyre në rërë dhe hulumtimet kanë treguar se temperatura e folesë mund të ndikojë në raportet gjinore të breshkave të vogla, me fole më të ngrohta që rezultojnë të jenë më shumë femra të reja. Temperaturat e larta gjithashtu mund të ulin pjelljen.  Ektotermat e tjera, si iguanat tropikale dhe gjarpërinjtë që bëjnë fole në plazh mund të preken në mënyrë të ngjashme.

Disa ektoterma mund të ndikohen më pak negativisht. Stabiliteti i temperaturës në thellësi mund të jetë një lajm i mirë për breshkat e detit në mënyrë të veçantë. Ata zakonishti çojnë vezët e tyre aq thellë saqë nuk do të preken nga ndryshueshmëria e temperaturës.

Zogjtë bregdetarë dhe shpendët detarë që mbështeten në plazhe për të ndërtuar fole mund të ndikohen nga efekti i ngrohjes së plastikës në mënyra të shumta, sipas ekologes Stephanie Borrelle, e cila nuk ishte e përfshirë në studim. “Nëse ka plastikë në vendet e folesë dhe është e përfshirë në materialet e foleve ose në gropat, kjo është rritja e temperaturës, kjo potencialisht mund të ketë ndikime në zhvillimin e një veze ose një zogu,” thotë ajo. “Kjo është një pyetje e madhe, e rëndësishme për ne që të fillojmë ta shikojmë. Ne jemi me të vërtetë në fillim të përpjekjes për ta kuptuar atë. ”

Ndryshimet nga temperatura mund të ndikojnë edhe në bashkësitë mikroskopike. Bakteret dhe jovertebrorët e vegjël  mund të jenë shumë të ndjeshëm ndaj temperaturës, kështu që lartësitë dhe uljet më ekstreme ditore mund të lejojnë që disa organizma të lulëzojnë, ndërsa të tjerët të vdesin. “Ne flasim për breshkat e detit sepse ato janë karizmatike, por ndryshimet e temperaturës gjithashtu do të ndikojnë në jovertebrorët dhe mikroorganizmat,” thotë Auty. “Ata janë me të vërtetë themeli për ekosistemet bregdetare”.

Dhe një themel i dobët mund të rrëzojë ekosistemet. “Nëse plastika në gropa ndikon brenda në tokë, kjo mund të ndikojë në marimangat ose mikroorganizmat e tjerë që mbartin sëmundje,” thotë Borrelle, i cili punon për BirdLife International. “Me ndryshimin e klimës, kjo tashmë është një çështje për shpendët e detit.” Ndryshimet e temperaturës të nxitura nga plastika mund të përkeqësojnë përhapjen e sëmundjeve si malarja e shpendëve. Ndërsa efektet negative valëzojnë zinxhirin ushqimor, me popullata të tëra ose specie që mund të vuajnë.  Ndryshimet e vogla në sipërfaqe do të kenë ndikime gjithnjë e më të dukshme, të mëdha.

Me plastikën që paraqet kërcënime mund të destabilizojnë ekosistemet, kërkimi i mënyrave të tjera për të mbrojtur dhe mbështetur ekosistemet është kritike. Borrelle, i cili madje u përplas me unazat e shisheve plastike gjatë kryerjes së kërkimeve në Antarktidë, dyshon se është tepër vonë për t’u përqëndruar në pastrimin e plastikës.

“Fatkeqësisht, është si ndryshimi i klimës. Ne tashmë i kemi bërë shumë dëme mjedisit me plastikë, ”thotë ajo. “Pra, në këtë pikë, unë mendoj se ka të bëjë më shumë me gjetjen e mënyrave për të zbutur kërcënimet e tjera dhe për t’i mbrojtur ato popullata, për të shmangur rëniet e mëtejshme, ose ndikimin kumulativ të kërcënimeve të shumta.”

Perspektiva e Clarke mbi breshkat e detit ishte jashtëzakonisht e ngjashme. “Popullatat me potencialin më të madh për t’u përshtatur dhe për të qenë elastikë ndaj ndryshimeve mjedisore janë të shëndetshme, kështu që përpjekjet për ruajtjen duhet të përqëndrohen jo vetëm në temperaturën dhe ndryshimin e klimës, por në të gjitha kërcënimet me të cilat ballafaqohen breshkat, nga ndotja, te peshkimi i tepërt, te shfrytëzimi.”

Baza e problemit është akoma konsumi global i plastikës, dhe adresimi i të cilave vetëm do t’i ndihmojë këto ekosisteme të mbijetojnë. “Ne kemi mbushur atmosferën, oqeanet, botën me plastikë, dhe nuk ka asnjë mënyrë për ta kthyer atë, gjë që është e tmerrshme,” thotë Auty. “Në të vërtetë ka vetëm një zgjidhje, dhe kjo është ndalimi i blerjes dhe prodhimit të plastikës. Dhe pastaj me shpresë se gjërat do të rikuperohen. “

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.