Plot 900 ditë betejë me kancerin, ja momenti ku 6-vjeçari amerikan kthehet në shkollë

Pasi kaloi disa muaj në spital, më në fund ishte dita e parë e kthimit në shkollë për Nathan Herber.

Sipas mediave të huaja, Nathan ishte vetëm 4 vjeç kur u diagnostikua me limfoma non-Hodgkin në 2018.

Si pasojë, ai duhej të linte shkollën e tij në Rochester, Minnesota, për t’iu nënshtruar një trajtimi agresiv në klinikën Mayo aty pranë.

Pas 900 ditësh trajtim, mësim përmes internetit dhe një beteje të ashpër që në një moment kishte Nathan për jetën, ai është përsëri atje ku i takon të jetë.

Kështu, më 25 mars, më shumë se 300 shokë të tij u rreshtuan në parkingun e shkollës për të befasuar Nathan dhe për të përshëndetur ditën e tij të fundit të trajtimit.

Nathan, vëllai i tij binjak Justin dhe vëllai i tij i madh Grant, u bashkuan me “Ëorld Neës Tonight” të martën për të kujtuar momentin e veçantë.

Nathan tha se ishte ngazëllyer për të parë disa miq të vjetër.

“Do të jem i lumtur, sepse mund të jem në gjendje të shoh miqtë e mi nga të gjitha [klasat] që në të kaluarën”, ka thënë ai.

Becky Herber, nëna e Nathanit, tha se historia e djalit të saj mund të jetë një motivim plus për shumë nxënës të tjerë që po presin të kthehen në klasat e personave këtë vit.

“Shpresa jonë për të gjithë që kthehen në shkollë këtë vit është të mos heqin dorë kurrë”, tha ajo. “Të dish se kjo nuk do të jetë përgjithmonë. Se do të ketë një fund dhe gjërat do të jenë përsëri në normale”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.