“Po faktohet masakra zgjedhore e 25 prillit”- LSI kallëzim në SPAK, ja shkeljet që pretendon. Kërkohet rinumërim në disa qarqePartia Lëvizja Socialiste për Integrim ka deklaruar se po “fakton” shkelje sipas saj të rënda në procesin zgjedhor dhe ka paralajmëruar se do kërkojë rinumërim të votave në disa qarqe të vendit.

Në një deklaratë për mediat, Sekretari i Përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari u shpreh se është depozituar kallëzim në SPAK “për manipulime të rënda të procesit zgjedhor nga komisionerët dhe drejtorët e Rilindjes që manipulonin votat duke bërë shënime dhe duke i bërë të pavlefshme”.

“E qartë e po faktohet nga momenti në moment masakra zgjedhore që ka ndodhur më 25 prill.

Kemi depozituar në SPAK kallëzim për manipulime të rënda nga komisionerë e drejtorë të Rilindjes duke bërë shënime e duke bërë votën të pavlefshme.

Do depozitohet ankimin për zgjedhjet në qarkun e Gjirokastrës për përjashtim masiv të zgjedhjeve nga e drejta për të votuar.

Ankimim për pavlfshmërinë e votave në Berat në një sërë QV.

Ankimim në qarkun e Durrësit se mungojnë 460 vota, kur diferenca është vetëm 130 vita, kuptohet cfarë masakre është bërë atje.

Rinumërimin në disa qarqe të vendit si dhe vlerësimin e pavlefshmërisë së votave që lidhen me këtë proces”, tha Braimllari.

DEKLARATA E PLOTE

Të nderuar qytetarë është shume e qartë dhe po faktohet moment pas momenti masakra zgjedhore që ka ndodhur në 25 prill me autor mafian e Rilindjes në pushtet.
Të gjitha manipulimet, e pafund të procesit zgjedhor janë evidentuar dhe po evidentohen një për një.

Ndonëse KQZ nuk ka nxjerrë akoma rezultatet përfundimtare pas të cilit lind edhe e drejta e ankimimit kemi bërë tashmë gati një sërë denoncimesh.

Këto denoncime do të depozitohen menjëherë pas daljes së rezultatit përfundimtar.
Por, ndërkohë kemi depozituar kallëzim në SPAK për manipulime të rënda të procesit zgjedhor nga komisionerët dhe drejtorët e Rilindjes që manipulonin votat duke bërë shënime dhe duke i bërë të pavlefshme.

Do të depozitohet ankimimi për përsëritjen e zgjedhjeve në Qarkun e Gjirokastrës, për përjashtim antikushtetues dhe të paligjshëm, masiv të zgjedhësve nga e drejta për të votuar.

Do të depozitohet ankimimi për pavlefshmërinë të një sërë qendrash votimi në Berat.
Do të depozitohet ankimimi për Qarkun e Durrësit ne respect te parashikimeve ne kodin zgjedhore.

Do te depozitohet kërkesa për rinumërim në disa qarqe të vendit për shkak të manipulimeve dhe parregullsive të rënda në procesin e numërimit.

Si dhe vlerësimin e pavlefshmërisë së votave që lidhen me këtë process.

Kërkojmë nga KQZ, administrim me përgjegjësi absolute të të gjithë materialeve të votimit. Kërkojmë bllokimin e të gjitha materialeve të votimit dhe ruajtjen e tyre në respekt të ligjit dhe nën vëzhgim dhe monitorim me kamera.
Ndërkohë, do të vijojnë ankimimet në të gjitha qarqet pas kqyrjes së pamjeve filmike.

Ky evidentim dhe ky proces do të vazhdojë më përgjegjësi deri në fund për të zbardhur të vërtetën të masakrës dhe manipulimit që i është bërë vullnetit të shqiptarëve dhe votës së tyre.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.