“Po kërcënojnë privatësinë dhe liritë”/ Senatorët demokratë “lëshojnë bombën”: CIA ka një program sekret që mbledh të dhëna për qytetarët amerikanë

po kercenojne privatesine dhe lirite senatoret demokrate leshojne bomben cia ka nje program sekret qe mbledh te dhena per qytetaret amerikane
po kercenojne privatesine dhe lirite senatoret demokrate leshojne bomben cia ka nje program sekret qe mbledh te dhena per qytetaret amerikane

“CIA ka një depo të dhënash sekrete, të pazbuluar që përfshin informacione të mbledhura për amerikanët- eshte kjo deklarata bomben e dy demokratëve në Komitetin e Inteligjencës së Senatit. Ndërsa as agjencia dhe as ligjvënësit nuk do të zbulonin specifikat rreth të dhënave, senatorët pretenduan se CIA kishte fshehur prej kohësh detaje rreth programit nga publiku dhe Kongresi.

Sensorët Ron Wyden nga Oregon dhe Martin Heinrich nga Nju Meksiko i dërguan një letër zyrtarëve të lartë të inteligjencës duke kërkuar që të deklasifikoheshin më shumë detaje rreth programit. Pjesë të mëdha të letrës, e cila u dërgua në prill 2021 dhe u deklasifikua të enjten, dhe dokumentet e lëshuara nga CIA u fshinë. Wyden dhe Heinrich thanë se programi funksiononte jashtë kuadrit statutor.

Prej kohësh ka pasur shqetësime se çfarë informacioni mbledh komuniteti i inteligjencës brenda vendit, i nxitur pjesërisht nga shkeljet e mëparshme të lirive civile të amerikanëve. CIA dhe Agjencia e Sigurisë Kombëtare (NSA) kanë një mision të huaj dhe në përgjithësi janë të ndaluar të hetojnë amerikanët ose bizneset amerikane. Por koleksioni i përhapur i komunikimeve të huaja nga agjencitë e spiunazhit shpesh ngërthen në grackë mesazhet dhe të dhënat e amerikanëve rastësisht.

Të enjten, CIA publikoi një seri rekomandimesh të redaktuara në lidhje me programin e lëshuar nga një panel mbikëqyrës i njohur si bordi i mbikëqyrjes së privatësisë dhe lirive civile. Sipas dokumentit, një kuti pop-up paralajmëron analistët e CIA-s që përdorin programin se kërkimi i çdo informacioni për qytetarët amerikanë ose të tjerët që mbulohen nga ligjet e privatësisë kërkon një qëllim të inteligjencës së huaj.

Dokumentet shtesë të lëshuara nga CIA zbuluan detaje të kufizuara në lidhje me një program për mbledhjen e të dhënave financiare kundër grupit terrorist të Shtetit Islamik. Ai program gjithashtu rastësisht ka zënë në kurth disa rekorde të mbajtura nga amerikanët.

Kristi Scott, zyrtari i agjencisë për privatësinë dhe liritë civile, tha në një deklaratë: “CIA njeh dhe e merr shumë seriozisht detyrimin tonë për të respektuar privatësinë dhe liritë civile të personave amerikanë në kryerjen e misionit tonë jetik të sigurisë kombëtare. CIA është e përkushtuar ndaj transparencës në përputhje me detyrimin tonë për të mbrojtur burimet dhe metodat e inteligjencës.”

Agjencive të inteligjencës u kërkohet të ndërmarrin hapa për të mbrojtur informacionin e SHBA-së, duke përfshirë redaktimin e emrave të çdo amerikani nga raportet, përveç nëse ata konsiderohen të rëndësishëm për një hetim. Procesi i heqjes së redaksioneve njihet si “demaskimi”. Wyden dhe Heinrich kanë kërkuar më parë për më shumë transparencë. Gati një dekadë më parë, një pyetje që Wyden i bëri shefit të spiunazhit të Amerikës parashikonte zbulimet e Snowden në lidhje me programet e mbikëqyrjes masive të NSA-së.

Në vitin 2013, Wyden pyeti drejtorin e atëhershëm kombëtar të inteligjencës, James Clapper, nëse NSA kishte mbledhur “ndonjë lloj të dhënash për miliona apo qindra miliona amerikanë”. Clapper fillimisht u përgjigj: “Jo”. Ai më vonë tha: “Jo me vetëdije”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts