“Po na digjet shpirti, por do i shuajmë”/ Ministri turk i pyjeve: Vihen nën kontroll 66 zjarre, 4 vatra aktive në Antalia

Situata nga zjarret në Turqi vazhdon të jetë e rëndë.

Sipas informacionit të Drejtorisë së Përgjithshme të Pyjeve nga 79 zjarre, 66 janë vendosur nën kontroll, por 13 zjarre vijojnë të djegin pyjet.

Më konkretisht duke iu referuar edhe tabelës së publikuar në Antalja janë aktivë 4 zjarre, në Mersin janë aktivë 3 zjarre, në Adana dhe Mugla janë aktivë një vatër zjarri.

Harte

Në njoftimet e herëpashershme në Tëitter ministri i Bujqësisë dhe Pylltarisë Bekir Pakdemirli njoftoi se në Bodrum zjarri është vënë nën kontroll.

Ai shton se prej tre ditësh 4000 zjarrfikës janë në  ne krye te detyrës ndërsa shkruan se shpirti po ju digjet por ata të gjithë së bashku do i shuajnë zjarret aktivë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *