“Po na shkelin liritë”/ Franca përfshihet nga protesta kundër masave anti-Covid, sulmohen qendrat e vaksinimit

Dy qendra vaksinimi janë shkatërruar në Francë, ndërsa njerëzit protestuan kundër rregullave të ashpra të koronavirusit.

Një vend në Francën jug-lindore u vandalizua dhe u përmbyt duke përdorur zorrë zjarri të premten mbrëma, thanë autoritetet.

Një ditë më vonë, një klinikë tjetër në jug-perëndim u shkatërrua pjesërisht nga një sulm me zjarr, njoftoi media lokale.

Incidentet erdhën në një fundjavë demonstratash. Më shumë se 100,000 dolën për të protestuar të Shtunën.

Kritikët kanë akuzuar qeverinë e Presidentit Emmanuel Macron për shkeljen e lirive duke futur rregulla të reja.

Grafitet kundër vaksinave u gjetën pranë një qendre vaksinimi të vandalizuar në Lans-en-Vercors pranë qytetit jug-lindor të Grenoble. Sulmi me zjarr i së shtunës shënjestroi një klinikë në fshatin Urrugne afër Biarritz në jug-perëndim.

Ndërkohë në një tubim të shtunën, politikanja franceze Martine Ëonner u tha protestuesve të “rrethonin” zyrat e ligjvënësve që mbështesnin politikat e qeverisë Covid.

(BalkabnWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *