Po nisej për punë, qëllohet për vdekje fare pranë shtëpisë gazetari në Meksikë

Një gazetar është qëlluar për vdekje të hënën në qytetin meksikan Tijuana, në kufi me Shtetet e Bashkuara. Sipas mediave të huaja, Margarito Martinez, 49 vjeç u sulmua me armë zjarri shumë pranë shtëpisë së tij. Ai ishte duke shkuar për punë ku u qëllua nga persona të armatosur.

Martinez, i cili punonte për media, përfshirë të përjavshmen Zeta të Tijuana, kishte marrë kërcënime sistematike, sipas një grupi të të drejtave të medias.

Autoritetet po hetonin gjithashtu vrasjen e një tjetër gazetari dhe aktivisti të mediave sociale, Jose Luis Gamboa, i cili vdiq në spital disa ditë pasi u godit me thikë në shtetin lindor të Veracruz më 6 janar.
Ishte e paqartë nëse vrasja kishte lidhje me punën e tij.

Organizata mbikqyrëse e të drejtave të medias Reporterët pa Kufij (RSF) e rendit rregullisht Meksikën së bashku me vendet e shkatërruara nga lufta si Afganistani dhe Jemeni, si vendet më të rrezikshme në botë për mediat e lajmeve.
Të paktën shtatë gazetarë u vranë në Meksikë në vitin 2021, sipas një numërimi të AFP, megjithëse nuk është përcaktuar nëse të gjitha vrasjet ishin të lidhura me punën e tyre.

Më shumë se 100 reporterë janë vrarë që nga viti 2000 në Meksikë dhe vetëm një pjesë e krimeve kanë rezultuar në dënime.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *