“Po nxit ekstremizëm dhe protesta”/ Putini mbyll një nga televizionet e pavarura në Rusi

Një nga organet e fundit të lajmeve të pavarura në Rusi, TV Rain, ka njoftuar se do të ndalojë transmetimin për një afat të pacaktuar, pasi është nën presion për mbulimin e luftës në Ukrainë.

Rregullatori rus i telekomunikacioneve kishte bllokuar tashmë TV Rain në fillim të kësaj jave, duke e akuzuar atë për “nxitje të ekstremizmit, abuzim me qytetarët rusë, duke shkaktuar prishje masive të qetësisë dhe sigurisë publike dhe inkurajimin e protestave”, sipas raporteve.

Të enjten, media transmetoi shfaqjen e saj të fundit në internet.

“Jo luftës,” tha Natalia Sindeyeva, një nga themelueset e kanalit, ndërsa punonjësit dolën nga studioja.

Kanali më pas filloi të shfaqte pamjet e një shfaqjeje të Liqenit të Mjellmave të Çajkovskit.

Baleti u përdor në mënyrë famëkeqe në transmetimet e radios dhe televizionit të epokës sovjetike gjatë viteve 1980 për të shënuar vdekjen e liderëve, dhe më vonë në një grusht shteti të vitit 1991 që do të kontribuonte në fundin e Bashkimit Sovjetik.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts