Po përpiqet të përçajë Perëndimin? Kina paralajmëron Europën : Nëse lufta në Ukrainë zgjat, BE mund të shpërbëhet

po perpiqet te percaje perendimin kina paralajmeron europen nese lufta ne ukraine zgjat be mund te shperbehet
po perpiqet te percaje perendimin kina paralajmeron europen nese lufta ne ukraine zgjat be mund te shperbehet

Media shtetërore e Kinës ka paralajmëruar Bashkimin Evropian se një luftë e zgjatur në Ukrainë mund të çojë në shpërbërjen e saj, ndërsa ka siguruar Moskën për mbështetjen e palëkundur të Pekinit.

“A është Europa e përgatitur të shohë një luftë dhjetëvjeçare në kontinentin e saj? Imagjinoni se çfarë do të ndodhte me Evropën: do të kthehej në një dekadë të përgjakshme,” argumentoi një editorial në Global Times të kontrolluar nga shteti , duke cituar vërejtjet e Presidentit Zelensky se lufta mund të zvarritet për vite me rradhë.

Ajo akuzoi Uashingtonin dhe NATO-n për zgjatjen e luftës duke furnizuar Ukrainën me ndihmë ekonomike dhe ushtarake, “duke e inkurajuar Ukrainën për të luftuar një luftë dhjetëvjeçare”.

Ai shtoi: “Deri atëherë, Evropa, duke qenë e përfshirë në një luftë, do të humbasë plotësisht autonominë e saj të sigurisë dhe do të bëhet plotësisht e varur nga ombrella e SHBA-së. Ajo do të duhet të përballet me një krizë dhjetëvjeçare për energjinë, ushqimin, refugjatët dhe inflacionin. Trazirat sociale do të shfaqen. Blloku madje mund të ndahet për këtë çështje”, paralajmëroi gazeta e partisë.

Pekini po përpiqet të mbjellë ndarje në Perëndim duke shfrytëzuar çdo dallim midis politikës evropiane dhe asaj amerikane në mbështetje të Ukrainës. Pekini është i shqetësuar se një front i bashkuar do të dëmtojë ambiciet e tij ndaj rivalit të Uashingtonit.

Kina theksoi gjithashtu mbështetjen e saj për Moskën. Le Yucheng, zëvendësministri i Jashtëm, i tha Andrey Denisov, ambasadorit rus në Kinë, se vendet do të punojnë ngushtë së bashku, “pavarësisht nga ndryshimet ndërkombëtare”.

Sipas një deklarate nga ministria e jashtme e Kinës, Le tha: “Si gjithmonë, Kina do të forcojë bashkëpunimin strategjik me palën ruse, do të arrijë bashkëpunimin fitues, do të punojë së bashku për të mbrojtur interesat e përbashkëta të të dyja palëve dhe do të promovojë ndërtimin e një lloj i ri i marrëdhënieve ndërkombëtare dhe një bashkësi e fatit njerëzor”.

Le tha se tregtia dypalëshe me Rusinë u rrit gati 30 për qind në tremujorin e parë. Deklarata e qeverisë nuk ofroi detaje mbi diskutimin e dyshes për Ukrainën.

Pekini ka refuzuar të dënojë pushtimin dhe ka vazhduar tregtinë me Rusinë. Media shtetërore e Kinës ka papagallur linjat nga Kremlini, duke mbledhur mbështetjen e kinezëve për fqinjin e saj verior.

Pekini ka fajësuar Uashingtonin për konfliktin në Ukrainë. Liu Jun, një studiues kinez i marrëdhënieve ndërkombëtare, argumentoi se Uashingtoni, në vend që të nxiste bisedimet e paqes midis Kievit dhe Moskës, donte të zgjaste luftën pafundësisht dhe të përfitonte prej saj.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts