“Po rivendosim paqen”, Izraeli normalizon marrëdhëniet me Marokun, nënshkruajnë tri marrëveshje

Ministrat e jashtëm të Izraelit dhe Marokut nënshkruan tri marrëveshje. të cilat pasojnë normalizimin e raporteve mes dy vendeve vitin e kaluar.

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Yair Lapid po qëndron në Marok dhe me homologun i tij, Nasser Bourita nënshkruan marrëveshje për konsultimet politike, aviacionin dhe kulturën.

“Marrëveshjet do t’iu sjellin vendeve tonë mundësi për të mirën e fëmijëve tanë”, tha ministri Lapid.

Izraeli dhe Maroku arritën një marrëveshje vitin e kaluar pasi presidenti i atëhershëm amerikan Donald Trump njohu sovranitetin e kontestuar të Marokut në Saharën Perëndimore.

“Sot, ne po rivendosim paqen dhe po rikthejmë miqësinë”, tha Lapid.

/REL

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.