Po tregtohet “ekstaza e rreme”: Është e rrezikshme, shkakton halucinacione dhe humbje kujtese

11:51 20/08/2021

Tregtarët e drogës po mbulojnë Mbretërinë e Bashkuar me një ekstazë të rreme e cila mund të shkaktojë halucinacione të tmerrshme dhe humbje të përhershme të kujtesës.

Ilaçi i prodhuar nga Kina,  4-Chloromethcathinone, i njohur si 4-CMC, është përshkruar nga disa përdorues më shumë si meth sesa ekstazë.

4-CMC është përdorur për të grumbulluar ilaçe të tjera të tilla si kokaina dhe ekstazia vitet e fundit, por studiuesit nga Manchester Drug Analysis and Knoëledge Exchange, ose MANDRAKE, postuan një paralajmërim në lidhje me rritjen e papritur të shitjeve të 4-CMC.

Ata thanë se kishin konfirmuar praninë e drogës sintetike në pilula të shitura si MDMA (ekstazë) që qarkullonte në Mançester dhe shtuan: “Nëse nuk jeni mirë, ju lutemi kërkoni kujdes mjekësor.”

Drejtori i MANDRAKE, Dr Oliver Sutcliffe tha për Daily Mail: Këto komponime janë potencialisht më të dëmshme, por fakti është se ato nuk kuptohen plotësisht, prandaj njerëzit nuk e kuptojnë me të vërtetë se cilat doza të gjërave duhet të marrin ose çfarë ndodh nëse merren në kombinim.

Ai tha se është veçanërisht e rrezikshme kur droga sintetike e re shitet si diçka tjetër.

“Gjërat që gjetëm në tregun rekreativ ishin shqetësuese dhe përdoruesi supozon se është MDMA, por nuk e dinë se si do të reagojnë këto komponime në trup.”

Ashtu si ekstazia, 4-CMC, i bën përdoruesit të ndihen euforikë dhe më vigjilentë, më të shoqërueshëm dhe të pafrenuar seksualisht-së bashku me efektet anësore të tilla si probleme me gjumin, kërcitja e dhëmbëve dhe dehidratimi.

Disa përdorues të 4-CMC në internet treguan se kanë përjetuar halucinacione të tmerrshme dhe disa të tjerë thoshin se kanë probleme me kujtesën e tyre.

Një përdorues tha se as nuk mund të bëjë dallimin midis 4-CMC dhe metamfetaminës, drogës famëkeqe naziste që ka shkatërruar jetë dhe ka shkaktuar një numër në rritje të vdekjeve në SHBA që nga mesi i viteve 1980. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.