“Po vuaja për bukë”/ Protestat masive në Afrikën e Jugut shkaktojnë krizë ushqimore, plaçkiten dyqanet dhe supermarketet

Plaçkitjet, djegiet masive të supermarketeve dhe dyqaneve pas protestave mbi burgosjen e ish-Presidentit Jacob Zuma kanë dalë jashte kontrollit duke rrezikuar të mbarojë ushqimi për herë të parë ndonjëherë.

“Njerëzit e klasës së mesme si unë tani përballen me mungesa. Të martën, unë po vuaja per të marre bukë dhe qumësht derisa u bëra i vetëdijshëm, përmes grupit tonë ËhatsApp, të lagjes tonë, për një organizatë komunitare që e jepte atë. Unë shkova në sallën e tyre. Na duhej të vinim në radhë dhe secilit person i dhanë dy bukë dhe një litër qumësht. Nuk e di nga i morën rezervat, por ata dhanë 8,000 bukë. Sot e mërkurë, ata nuk kanë asnjë “- tha për BBC një qytetar.

Mbështetësit e Zuma reaguan furishëm ndaj burgosjes së tij, duke bllokuar rrugët kryesore dhe duke bërë thirrje për një mbyllje për të kërkuar lirimin e tij.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *