“Po zbehej ngadalë”, dëshmitari në gjyqin e George Floyd tregon detajet nga arrestimi i bujshëm i të riut

SHBA 

Një dëshmitar ka treguar për minutat e fundit hidhëruese të jetës së George Floyd në ditën e hapjes së gjyqit të Derek Chauvin, polici amerikan i akuzuar për vrasjen e tij.

Donald Uilliams III, një dëshmitar i prokurorisë, tha se Floyd ishte “duke u zbehur ngadalë” gjatë nëntë minutave që Chauvin u gjunjëzua në shpinë dhe qafë. Avokati i Chauvin argumentoi se përdorimi i forcës nga policia ishte “jo tërheqës por i nevojshëm”.

Ky gjyq po shihet nga shumë njerëz si një moment thelbësor në marrëdhëniet në shoqërinë amerikane. Incidenti i majit 2020 – në të cilin Chauvin u kap në video duke u gjunjëzuar në qafën e Floyd, i cili është me ngjyrë, në qytetin e Minneapolis – shkaktoi protesta në SHBA dhe në të gjithë botën kundër brutalitetit të policisë dhe racizmit.

Chauvin, 45 vjeç, i cili u përjashtua nga policia, mohon akuzat për vrasje dhe vrasje të rëndë, të cilat parashikojnë dënime deri në 40 vjet burg. Tre oficerë të tjerë të pranishëm – Tou Thao, J Alexander Keung dhe Thomas Lane – do të dalin në gjyq më vonë gjatë vitit.

Në fillim të gjykimit, prokurorët filluan duke treguar videokasetën e gjatë nëntë minutëshe, të qëlluar nga një nga kalimtarët e rastit, që tregonte zotin Chauvin duke u gjunjëzuar ndaj 46-vjeçarit Floyd. Prokurori Jerry Blackvell u tha anëtarëve të jurisë se Floyd tha 27 herë se ai nuk mund të merrte frymë.

Kaseta provon se Chauvin ishte “duke u sjellë me sjellje që ishte jashtëzakonisht e rrezikshme pa marrë parasysh ndikimin e kësaj sjellje në trupin e George Floyd”, tha Blackuell. Avokati mbrojtjes Eric Nelson, në deklaratat e tij hapëse, tha se provat “janë shumë më të mëdha se nëntë minuta dhe 29 sekonda” të xhirimeve në video.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *