Policia australiane arreston 200 protestues

23:40 21/08/2021

Kundërshtuan kufizimet e reja ndaj Covid-19

OficerĂ«t australiane pĂ«rdorĂ«n gaz lotsjellĂ«s dhe spraj djegĂ«s nĂ« fytyrat e protestuesve kur protesta u shndĂ«rrua nĂ« njĂ« shprehje tĂ« shfrenuar zemĂ«rimi me autoritetet dhe “diktaturĂ«n shĂ«ndetĂ«sore” tĂ« vendosur prej tyre sipas protestuesve.

Disa prej policĂ«ve kishin nevojĂ« pĂ«r operacione prej plagĂ«ve tĂ« rĂ«nda nĂ« fytyrĂ«, thanĂ« autoritetet. Ato shtonin se protesta u zhvilluan gjithashtu nĂ« qytetet Sydney, Brisbane e Cairns, por ajo e kryeqytetit Melbourne ishte mĂ« e ashpra.

Në një deklaratë policia tha se mes turmës kishte shumë protestues paqësorë, por një numër i madh prej tyre kishin ardhur të fokusuar te dhuna.

Në protestën më të madhe nga tre të mbajtura në Melbourne përleshjet kishin nisur menjëherë në takimin e tyre me kordonët e policëve.

Protesta zgjati disa orë dhe në shumë raste demonstruesit dukej se kishin nënshtruar rreth 700 policët në detyrë.

Ata mbanin pankarta ku shkruhej “Vaksinat vrasin”, “Hapni shkollat e parqet!” si dhe kĂ«rkonin shkarkimin e kryeministrit Dan Andrews.

Teksa protesta e Melbourne pĂ«rshkallĂ«zohej, demonstruesit thĂ«rrisnin ndaj policisĂ« “Turp t’ju vijĂ«, turp t’ju vijĂ« tĂ« gjithave”, ndĂ«rsa lĂ«shonin fishekzjarrĂ« dhe qĂ«llonin me objekte tĂ« forta.

Policia qëllonte ndaj tyre me topa gome, me gaz lotsjellës dhe lëndë djegëse në fytyra.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.