Policia belge vihet në ndjekje të grupit të hajdutëve, arrestohet vetëm një prej tyre shqiptar

Një shqiptar i dyshuar për vjedhje ka rënë në prangat e policisë belge. Ishin banorë vendas ata që dëshmuan vjedhjen e shtëpisë në Boonhof në Affligem javën e kaluar rreth orës 19:15. Dëshmitarët ishin në gjendje të jepnin informacione të rëndësishme për rrugën e arratisjes, pas së cilës qendra e urgjencës vendosi të dërgonte një mesazh BIN. Zona e policisë TARL mbërriti në vendngjarje së bashku me kolegët e tyre nga Dilbeek dhe AMOW dhe një qen nuhatës nga policia federale erdhi gjithashtu për të ndihmuar.

Gjatë patrullimit në zonë është pikasur një makinë e dyshimtë me targa franceze. Sapo të dyshuarit janë kthyer në veturën e tyre, policët kanë dashur të bëjnë kontroll. Të dyshuarit janë larguar menjëherë. Nuk është e qartë se sa persona ishin të përfshirë. Një person u arrit të ndalohej. Në xhep kishte një palë doreza dhe pajisje për vjedhje. Sipas policisë, në makinën ku kishte një prej sendeve të vjedhura në Boonhof, u gjetën dy çanta, por viktima e vjedhjes tha se kjo është vetëm një pjesë e sendeve. “Sendet më të vlefshme nuk janë gjetur,” thotë ai.

I dyshuari shqiptar, i cili tashmë njihej për vepra të ngjashme dhe po qëndron ilegalisht në vendin Belgjikë, është sjellë para gjykatësit hetues.

Drejtësia e ka lehtësuar Beqajn, duhej të arrestohej”, Lubonja: Berishës i shkuan deri në fund

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts