Policia italiane shkatërron rrjetin që ofronte pasaporta false vaksinimi

Prokurorët italianë kanë interceptuar dhe nxjerrë jashtë përdorimit llogari të aplikacionit të rrjetit Telegram, përmes të cilit kriminelët ofronin certifikata digjitale vaksinimi false për Covid-19 në të gjithë territorin e BE-së.

“Interceptuam 10 kanale dhe llogari, të paarritshme përmes shfletimit normal”, njoftoi policia financiare “Guardia di Finanza” në Romë.

Në faqet e tyre, kriminelët kanë ofruar falsifikime për certifikatën digjitale në këmbim të pagesës në kriptomonedha.

Certifikata dëshmon për mbrojtjen e plotë të vaksinimit kundër Covid-19 dhe është e rëndësishme për udhëtimet brenda BE.

Sipas “Guardia di Finanza”, çmimi ishte i barabartë me midis 110 dhe 130 euro (131-154 dollarë). Mijëra përdorues janë të regjistruar në Telegram.
Në të ofroheshin edhe vaksina të pretenduara kundër Covid-19.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.