Policia spanjolle çmonton dy plantacione drogë, arrestohen shqiptarët

Policia Kombëtare ka çmontuar dy plantacione marijuanë në Cubelles (Barcelona) dhe El Vendrell (Tarragona) dhe ka arrestuar tre autorët e dyshuar.

Të dy plantacionet e brendshme ishin të vendosura në shtëpi për një familje që ishin mundësuar dhe ndarë për të krijuar hapësira të ndryshme për rritjen e bimëve.

Tre të arrestuarit me kombësi bullgare dhe shqiptare ndodheshin në hallkën e fundit të organizatës kriminale. Roli i tyre ishte ai i “kopshtarëve” në plantacione, me pothuajse asnjë kontakt fizik me përgjegjësit e organizatës, gjë që e bën të vështirë për policinë gjetjen e drejtuesve pas zbulimit të të korrave.

Përveç 1817 bimeve të sekuestruara, agjentët e Policisë Kombëtare sekuestruan 65 ventilatore, 16 njësi klimatizimi, shtatë filtra karboni, 16 nxjerrëse ajri, 194 llamba, një centrifugë me sytha, disa stacione meteorologjike për të kontrolluar kushtet mjedisore të plantacionit, zbutës uji, një makinë ozoni dhe katër lagështues.

Agjentët gjetën gjithashtu një sasi të madhe të produkteve të kopshtit, si p.sh. ujë, fara dhe plehra. Rëndësia e ndërhyrjes së këtyre efekteve qëndron në faktin se “mund të shërbejnë si një provë më shumë e veprimtarisë kriminale të organizatës”, shprehen nga forcat e policisë.

Operacioni është kryer nga Brigada e Policisë Gjyqësore Provinciale të Stacionit të Policisë Provinciale të Tarragona në bashkëpunim me Policinë Vendore të Vendrell dhe Cubelles. Bashkëpunimi ndërmjet organeve të ndryshme ka qenë thelbësor për të përfunduar hetimin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts