Policia ukrainase gjen të varur aktivistin e zhdukur bjellorus, Vital Shyshou

Policia ukrainase tha mĂ« 3 gusht se kanĂ« filluar hetimet pĂ«r vrasje tĂ« dyshuar pasi e gjetĂ«n tĂ« vdekur aktivistin bjellorus, Vital Shyshou. “Qytetari bjellorus Vital Shyshou, i zhdukur dje nĂ« Kiev, u gjet i varur sot nĂ« njĂ« nga parqet e Kievit, jo shumĂ« larg vendbanimit tĂ« tij”, thuhej nĂ« deklaratĂ«n e policisĂ«.

Policia tha se do të hetonte të gjitha mundësitë, përfshirë edhe dyshimet për vrasje të maskuar si një vetëvrasje. Aktivisti më parë ishte raportuar si i zhdukur. Vital Shyshou, ka drejtuar një organizatë joqeveritare me qendër në Kiev e cila ndihmon bjellorusët që ikin nga persekutimi i regjimit të Alyaksandr Lukashenkas.

Ukraina, Polonia dhe Lituania janë bërë vende strehimi për bjellorusët që kundërshtojnë Lukashenkan. Autoritetet bjelloruse kanë synuar të heshtin kritikët dhe mediat jo shtetërore, pas protestave që kanë nisur në gusht të vitit të kaluar, si pasojë e rezultateve të zgjedhjeve presidenciale. Autoritetet i kanë karakterizuar protestuesit anti-qeveritarë si kriminelë ose revolucionarë të dhunshëm të mbështetur nga Perëndimi. Perëndimi ka refuzuar ta njohë Lukashenkan si president dhe ka vënë një mori sanksionesh ndaj tij, familjarëve dhe bashkëpunëtorëve të tij.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.