Politikani fajëson gratë për rritjen e v*tëvrasjeve të meshkujve: E kanë të vështirë të gjejnë punë e të martohen! Vendi po shndërrohet në një shoqëri të dominuar nga femrat

politikani fajeson grate per rritjen e vtevrasjeve te meshkujve e kane te veshtire te gjejne pune e te martohen vendi po shnderrohet ne nje shoqeri te dominuar nga femratNjë politikan në Korenë e Jugut po kritikohet për komente të rrezikshme dhe të paargumentuara pasi lidhi rritjen e vetëvrasjeve të meshkujve me rolin gjithnjë e më “dominant” të grave në shoqëri.

77

Në një raport, këshilltari qytetit të Seulit, Kim Ki-duck, argumentoi se rritja e pjesëmarrjes së grave në fuqinë punëtore gjatë viteve e kishte bërë më të vështirë për burrat të gjenin punë dhe të gjenin gra që dëshironin të martoheshin me ta.

Ai tha se vendi kohët e fundit “kishte filluar të shndërrohej në një shoqëri dominuese nga femrat” dhe se kjo mund “të jetë pjesërisht përgjegjëse për një rritje të tentativave për vetëvrasje nga meshkujt”.

Koreja e Jugut ka një nga nivelet më të larta të vetëvrasjeve në mesin e vendeve të pasura në botë, por gjithashtu ka një nga rekordet më të këqija për barazinë gjinore.

Komentet e këshilltarit Kim janë kritikuar si të fundit në një seri komentesh të bëra nga politikanë meshkuj.

Këshilltari Kim, nga Partia Demokratike, arriti në vlerësimin e tij kur analizoi të dhënat mbi numrin e tentativave për vetëvrasje në urat përgjatë lumit Han të Seulit.

Raporti, i publikuar në faqen zyrtare të këshillit të qytetit, tregoi se numri i tentativave për vetëvrasje përgjatë lumit ishte rritur nga 430 në 2018 në 1,035 në 2023, dhe nga ata që përpiqeshin të merrnin jetën, përqindja që ishin burra ishte rritur nga 67% në 77%.

Ekspertët e parandalimit të vetëvrasjeve kanë shprehur shqetësim për raportin e Kim.

“Është e rrezikshme dhe e pamatur të bësh pretendime të tilla pa prova të mjaftueshme,” tha për BBC Song In Han, një profesor i shëndetit mendor në Universitetin Yonsei të Seulit.

Ai vuri në dukje se globalisht më shumë burra i kanë dhënë fund jetës sesa gra.

Megjithatë, Prof Song tha se arsyet e rritjes së burrave që tentonin të vetëvriteshin në Seul duhej të studioheshin shkencërisht, duke shtuar se ishte “shumë keqardhje” që këshilltari e kishte bërë atë për konfliktin gjinor.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts