“Politizimi i origjinës së Covid-19 po pengon hetimet”

18:40 27/05/2021

Ambasada kineze në SHBA reagon pas urdhrit të Biden ndaj inteligjences amerikane për të intensifikuar hetimet

Politizimi i origjinës së COVID-19 do të pengonte hetimet e mëtejshme dhe minonte përpjekjet globale për të frenuar pandeminë.

Ka qenë kjo deklarata e ambasadës kineze në Uashington, pasi Presidenti Joe Biden urdhëroi inteligjencën amerikane të intensifikojë përpjekjet për të studiuar origjinën e koronavirusit, duke shtuar se do të vazhdojë të bëjë presione që Kina të marrë pjesë në një hetim të plotë.

Ndërsa Organizata Botërore e Shëndetësisë përgatitet të fillojë një fazë të dytë të studimeve për origjinën e COVID-19, Kina ka qenë nën presion për t’u dhënë hetuesve më shumë akses mes akuzave që koronavirusi rrodhi nga një laborator i specializuar në qytetin e Wuhan.

Kina ka mohuar në mënyrë të përsëritur se laboratori ishte përgjegjës, duke thënë se Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera po përpiqeshin të tërhiqnin vëmendjen nga dështimet e tyre për të përmbajtur virusin.

Presidenti amerikan është shprehur se mori një raport në fillim të këtij muaji me analizën e origjinës së Covid-19. Kreu i Shtëpisë së Bardhë u shpreh se si pjesë e këtij raporti, i kishte kërkuar inteligjencës që të bënte një hetim më të detajuar përfshirë këtu edhe pyetje nga ana e stafit të laboratorit.

Ambasada kineze ka bërë të ditur se mbështet një studim gjithëpërfshirës të të gjitha rasteve të hershme të COVID-19 të gjetura në të gjithë botën dhe një hetim të plotë në disa baza sekrete dhe laboratorë biologjikë.

Një studim i përbashkët Kinë-OBSH i botuar në Mars tha se ishte shumë e pamundur që Covid-19 të dilte nga laboratori, duke shtuar se ka shumë të ngjarë të përhapet nga lakuriqët e natës tek njerëzit përmes një specie ndërmjetësuese ende të paidentifikuar. Kina ka vazhduar gjithashtu të tregojë mundësinë që COVID-19 të ketë origjinën në një vend tjetër dhe se ka hyrë përmes ushqimit të ngrirë të infektuar ose përmes rrjeteve të tregtisë së botës së egër të Azisë Juglindore.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.