Polonia dhe Belgjika i japin fund evakuimeve nga Afganistani

Polonia dhe Belgjika i dhanë fund operacioneve të tyre të evakuimit nga Afganistani, ndërsa vende të tjera evropiane u zotuan të mërkurën të vazhdojnë të qëndrojnë sa më gjatë të jetë e mundur, ndërsa ngushtohen afatet drejt tërheqjes së plotë të trupave amerikane.

Presidenti Joe Biden ka thĂ«nĂ« se do t’i pĂ«rmbahet afatit tĂ« shpallur 31 gushtit pĂ«r tĂ«rheqjen e plotĂ« tĂ« trupave, gjĂ« pĂ«r tĂ« cilĂ«n grupi taleban ka kĂ«mbĂ«ngulur tĂ« respektohet, duke forcuar presionin mbi operacionet e rrezikshme pĂ«r evakuimin e njerĂ«zve nga Kabuli.

MegjithĂ«se aleatĂ«t evropianĂ« patĂ«n ushtruan presion pĂ«r mĂ« shumĂ« kohĂ«, nĂ« praktikĂ« ata mund tĂ« detyrohen t’i pĂ«rfundojnĂ« operacionet e tyre tĂ« evakuimit pĂ«rpara largimit tĂ« trupave tĂ« fundit amerikane. Disa vende nuk kanĂ« thĂ«nĂ« ende se kur planifikojnĂ« ta bĂ«jnĂ« njĂ« gjĂ« tĂ« tillĂ«.

Talebanët e rimorën kontrollin e Afganistanit gati 20 vite pasi u dëbuan nga pushteti, nga një koalicion i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara që nisi luftën në këtë vend pas sulmeve të 11 shtatorit, të orkestruara nga Al-Kaida, që strehohej nga talebanët. Rikthimi i tyre në pushtet ka nxitur shumë afganë të largohen nga frika e hakmarrjes ose rikthimit tek format e sundimin brutal sikurse herën e fundit që qeverisën vendin.

Mendohet se me mijëra njerëz ende po përpiqen të largohen dhe nuk është e qartë nëse të gjithë do të jenë në gjendje të largohen para fundit të muajit. Por çdo vendim i Presidentit Biden për të qëndruar më gjatë mund të rifillonte luftimet mes talebanëve dhe trupave perëndimore.

“PĂ«r shkak tĂ« tensionit ekstrem nĂ« terren dhe largimit tĂ« planifikuar tĂ« forcave amerikane, kĂ«to evakuime janĂ« njĂ« garĂ« e vĂ«rtetĂ« me kohĂ«n“, tha tĂ« mĂ«rkurĂ«n zĂ«dhĂ«nĂ«si i qeverisĂ« franceze Gabriel Attal. Ai tha se procesi i evakuimit qĂ« po kryen vendi i tij ka tĂ« ngjarĂ« tĂ« pĂ«rfundojĂ« “disa orĂ«, ndoshta disa ditĂ« pĂ«rpara”, largimit tĂ« trupave amerikane.

Talebanët kanë njoftuar se do të lejojnë rifillimin e trafikut normal ajror pas 31 gushtit kur të marrin kontrollin e aeroportit, por është e paqartë nëse kompanitë ajrore do të ishin të gatshme të uleshin në një aeroport të kontrolluar nga grupi militant.

Me afrimin e afatit të largimin të trupave amerikane, Marcin Przydacz, zëvendësministër i Jashtëm polak, tha të mërkurën se Polonia kishte evakuuar grupin e saj të fundit pas konsultimesh me zyrtarët amerikanë dhe britanikë.

Por zoti Przydacz tha se një numër trupash do të qëndrojnë për një kohë të shkurtër për të përfunduar operacionet. Polonia ka përdorur mbi 12 avionë për të sjellë me qindra të evakuuar në Varshavë. Disa prej tyre u dërguan më vonë në vende të tjera.

Disa orĂ« mĂ« vonĂ«, kryeministri belg Alexander De Croo tha se vendi i tij i pĂ«rfundoi operacionet e evakuimit tĂ« njerĂ«zve nga kryeqyteti afgan drejt Pakistanit. Qeveria mori vendimin “duke pasur parasysh situatĂ«n nĂ« Afganistan dhe nĂ« marrĂ«veshje me partnerĂ«t e saj evropianĂ«â€, shkruante ai nĂ« njĂ« postim nĂ« Twitter.

JavĂ«n e kaluar Republika Çeke e shpalli tĂ« pĂ«rfunduar misionin e saj tĂ« evakuimit ndĂ«rsa Hungaria tha se planifikonte ta pĂ«rfundonte atĂ« sĂ« shpejti.//VOA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.