Polonia dhe Gjermania dërgojnë tanke në Ukrainë

polonia dhe gjermania dergojne tanke ne ukraine
polonia dhe gjermania dergojne tanke ne ukraine

Shefi i zyrës presidenciale të Ukrainës, Andrii Yermak, ka bërë të ditur se tanket e dorëzuara si ndihmë ushtarake nga Polonia dhe Gjermania kanë mbërritur në Ukrainë.

Në llogarinë e tij në twitter, Yermak në një postim njoftoi se tre tanket e para gjermane ‘Flakpanzer Gepard’ janë tashmë në Ukrainë, ndërsa në një postim tjetër njoftoi se edhe tanket polake ‘PT-91 Twardy MBT’ janë në Ukrainë.

“Një mik në nevojë është vërtet një mik”, shkroi Yermak.

Sipas shifrave të Kombeve të Bashkuara (OKB), që nga fillimi i luftës ruse kundër Ukrainës më 24 shkurt, të paktën 5.237 civilë janë vrarë dhe 7.035 të tjerë janë plagosur.

Të paktën 16 milionë njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në Ukrainë, përfshirë 9.2 milionë që kanë ikur jashtë vendit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts