Polonia do të mbyllë kufirin për produktet bujqësore ukrainase pas 15 shtatorit

polonia do te mbylle kufirin per produktet bujqesore ukrainase pas 15 shtatorit

Ministri polak i Bujqësisë Robert Telus tha se vendi do të mbyllte kufirin e tij për grurin ukrainas pas 15 shtatorit.

“Edhe nëse BE nuk merr një vendim të tillë, ne do të mbyllim kufirin për produktet ukrainase pas 15 shtatorit. Unë mendoj se disa nga pesë vendet e vijës së frontit do të bëjnë të njëjtën gjë. Kjo nuk është kundër askujt, por për mirëqenien e fermerëve polakë”, tha Telus.

Në korrik pesë vende të Bashkimit Evropian nënshkruan një deklaratë për të zgjatur ndalimin e importeve të grurit ukrainas për të mbrojtur interesat e fermerëve vendas, por produktet ushqimore mund të hyjnë ende në tregun botëror përmes territoreve të tyre pasi Rusia u tërhoq nga marrëveshja e gruri.

Shefat e bujqësisë nga Bullgaria, Hungaria, Polonia, Rumania dhe Sllovakia po i kërkojnë BE-së të zhvillojë mekanizma që do të lejojnë drithërat e Ukrainës dhe produkte të tjera ushqimore të dërgohen në destinacionet e tyre pa ndikuar në sektorin bujqësor të vendeve tranzit.

Bashkimi Evropian ka vendosur masa të përkohshme dhe të synuara në lidhje me çështjet logjistike që lidhen me importin e një numri produktesh bujqësore në pesë vende anëtare të BE-së, të gjitha, me përjashtim të Bullgarisë, kufizohen me Ukrainën. Aktualisht, farat e grurit, misrit, lulediellit me origjinë nga Ukraina mund të importohen në çdo vend të BE-së dhe vazhdojnë të jenë në qarkullim të lirë në të gjitha vendet anëtare të BE-së, përveç këtyre pesë vendeve.

Komisioni Evropian raportoi se ata ishin të përqendruar në gjetjen e zgjidhjeve pasi Rusia pezulloi pjesëmarrjen në Iniciativën e të Kokrrave të Detit të Zi dhe siguroi se BE do të ruante mbështetjen e palëkundur për Ukrainën. Pavarësisht kundërshtimeve të Polonisë, Komisioni Evropian synon të anulojë kufizimet në importin e grurit ukrainas.

Një nga argumentet e Varshavës për ndalimin e importit të grurit ukrainas në Poloni ishte importi i drithit teknik, i cili më vonë u shit si mall i konsumit, si dhe ardhja e një sasie të madhe drithi ukrainas në tregun polak, gjë që preku fermerët polakë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts