Polonia drejt daljes nga BE?

15:05 09/10/2021

Shkak, vendimi i fundit i Gjykatës Kushtetuese

Me një vendim që shkaktoi tronditjen e Bashkimit Evropian, Gjykata Kushtetuese e Polonisë sanksionoi se ligjet e vendit kishin epërsi të atyre të unionit. Kjo do të thotë se disa pjesë të traktateve dhe vendimeve të gjykatave të BE-së nuk do të merren parasysh nga gjykatat e Polonisë.

Gjyqtarët polakë vendosën që anëtarësimi i vendit në BE nuk u jep gjykatave europiane një autoritet më të lartë ligjor dhe se Polonia kishte zhvendosur sovranitetin e saj nën BE-në.

Vendimi që mesa duket ka edhe mbështetjen e kryeministrit të vendit Mateusz Moraviecki, shpesh herë është kritikuar nga Brukseli për ndërhyrjet në sistemin e drejtësisë.

Ka reaguar menjĂ«herĂ« Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen, qĂ« tha se ishte “thellĂ«sisht e shqetĂ«suar” dhe ka udhĂ«zuar qeverinĂ« europiane tĂ« analizojĂ« menjĂ«herĂ« dhe nĂ« tĂ«rĂ«si situatĂ«n pĂ«r tĂ« vendosur se çfarĂ« hapash duhet tĂ« ndĂ«rmerren.

“Prioriteti ynĂ« kryesor Ă«shtĂ« tĂ« sigurojmĂ« qĂ« tĂ« drejtat e qytetarĂ«ve polakĂ« tĂ« mbrohen dhe qĂ« qytetarĂ«t polakĂ« tĂ« gĂ«zojnĂ« pĂ«rfitimet nga anĂ«tarĂ«simi nĂ« Bashkimin Evropian, ashtu si tĂ« gjithĂ« qytetarĂ«t e unionit tonĂ«,” tha von der Leyen nĂ« njĂ« deklaratĂ« tĂ« shkurtĂ«r.

Partitë kryesore në Parlamentin Evropian e dënuan vendimin e gjykatës polake dhe i kërkuan Komisionit të ngrijë pagesat për vendin, i cili është përfituesi më i madh i fondeve të BE. Reagime të shumta ka pasur edhe në vend ku opozita ka paralajmëruar dalje në protesta.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.