Polonia ka pranuar deri më tani 100 000 refugjatë ukrainas

Sipas qeverisë polake, rreth 100 000 refugjatë ukrainas kanë mbërritur në vendin fqinj që nga fillimi i pushtimit rus.

”Për shkak të bllokimeve të gjata të trafikut në anën ukrainase, Polonia ka vendosur gjithashtu të hapë të gjitha pikat kufitare për këmbësorët”, deklaroi zëvendësministri i Brendshëm Pavel Szefernaker në vendkalimin Medyka-Shegyni.

Sipas Szefernaker, shumica e të ardhurve ishin gra dhe fëmijë, si dhe burra jashtë grupmoshës 18 deri në 60 vjeç që përballen me rekrutimin në Ukrainë.

”Trajtimi i refugjatëve nga pala ukrainase po ngadalësohej sepse lufta po shkakton prishje në sistemin operativ të përdorur nga rojet kufitare ukrainase”, tha Szefernaker.

”Polonia është në gjendje të përpunojë deri në 50 000 refugjatë nga Ukraina në kufi çdo ditë, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *