Polonia nënshkruan marrëveshje për ndërtimin e centralit të parë bërthamor në vend

polonia nenshkruan marreveshje per ndertimin e centralit te pare berthamor ne vend

Zyrtarët polakë dhe amerikanë kanë nënshkruar një marrëveshje në Varshavë për ndërtimin e termocentralit të parë bërthamor të Polonisë, pjesë e një përpjekjeje të kombit të Evropës Qendrore për t’u larguar nga lëndët djegëse dhe fosilet ndotëse.

Kryeministri Mateusz Morawiecki e quajti marrëveshjen për ndërtimin e uzinës në zonën Lubiatowo-Kopalino në rajonin e Pomeranisë pranë Detit Baltik fillimin e një kapitulli të ri për Poloninë dhe e përshkroi energjinë bërthamore si një burim energjie të qëndrueshme dhe të pastër.

Vitin e kaluar, qeveria e Morawieckit njoftoi se kishte zgjedhur SHBA-në si partnerin e saj për projektin, i cili do të bazohet në provincën Pomerania pranë bregut të Detit Baltik.

Një konsorcium i përbërë nga Westinghouse dhe Bechtel nënshkroi marrëveshjen me kompaninë shtetërore polake që mbikëqyr programin bërthamor, Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Polonia po planifikon të shpenzojë 40 miliardë dollarë për të ndërtuar dy termocentrale bërthamore me tre reaktorë secili, i fundit që do të nisë në vitin 2043. Marrëveshja me SHBA-në është për tre reaktorët e parë të termocentralit Pomerania, për të cilin zyrtarët thonë se duhet të fillojë prodhimin e energjisë elektrike në vitin 2033.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts