Polonia redukton në masë të madhe lëshimin e vizave

polonia redukton ne mase te madhe leshimin e vizave
polonia redukton ne mase te madhe leshimin e vizave

Autoritetet polake kanë reduktuar ndjeshëm dhënien e vizave për të huajt në vitin 2024 në krahasim me vitin 2023.

Sipas ministrisë së jashtme të vendit, Polonia ka lëshuar më shumë se 98,000 viza pune që nga fillimi i vitit 2024, veçanërisht për qytetarët e Bjellorusisë, Ukrainës dhe Gjeorgjisë, ndërsa në vitin 2023, 248,000 viza të tilla janë lëshuar.

Autoritetet e reja polake kanë anuluar programin e vizave prioritare të Portit të Biznesit të Polonisë, i cili u përdor në mënyrë aktive nga specialistët e IT.

Varshava praktikisht e ka pezulluar dhënien e vizave humanitare: që nga fillimi i vitit janë lëshuar vetëm 542 viza të tilla, ndërsa vitin e kaluar autoritetet polake miratuan lëshimin e më shumë se 4,500 vizave humanitare.

Përveç kësaj, Ministria e Punëve të Jashtme polake vendosi që nga 1 qershori të rrisë tarifën e vizës në 135 euro për një vizë të kategorisë D që lejon qëndrimin në vend për më shumë se tre muaj. Kjo është 45 euro më shumë se tarifa standarde për vizat Shengen.

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts