Polonia sheh presidentin rus Putin si organizator

09:22 10/11/2021

Toni po ashpërsohet në mosmarrëveshjen midis BE-së dhe Bjellorusisë për refugjatët. Lituania vendos gjendje të jashtëzakonshme në kufi.

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki akuzoi Rusinë se e ka shkaktuar krizën. Ai tha se presidenti Putin ishte porosidhënësi, ndërsa udhëheqësi bjellorus Lukashenko ishte vetëm zbatuesi i përshkallëzimit të fundit. Ministria e Jashtme e Francës tha se Bjellorusia po nxit lëvizjen e refugjatëve me synimin për të destabilizuar BE.

Qeveria e Minskut i hedh poshtë këto akuza. Lukashenko zhvilloi sot biseda telefonike me Putin. Të dy shprehën shqetësimin për vendosjen e trupave të rregullta polake në kufirin midis Polonisë dhe Bjellorusisë.

Policia polake ndaloi sot njĂ« autobus me aktivistĂ« gjermanĂ« pĂ«r refugjatĂ«t. Automjeti i nismave SeebrĂŒcke Deutschland dhe LeaveNoOneBehind nuk u lejua tĂ« vazhdonte nĂ« drejtim tĂ« lindjes nĂ« mbrĂ«mje, disa kilometra pĂ«rpara postĂ«s kufitare tĂ« KuznicĂ«s. NjĂ« zĂ«dhĂ«nĂ«s i grupit tha se ata donin tĂ« jepnin njĂ« shenjĂ« solidariteti.

Parlamenti i Lituanisë vendos gjendje të jashtëzakonshme

Parlamenti i Lituanisë ka vendosur një gjendje të jashtëzakonshme në zonën kufitare me Bjellorusinë. Ajo do të fillojë në mesnatë me orën lokale dhe të zgjasë një muaj. Më pas, kufitarët do të lejohen, ndër të tjera, të përdorin forcën për të parandaluar hyrjen e emigrantëve në Lituani.

Situata në kufirin mes Bjellorusisë dhe Polonisë mbetet e tensionuar. Sipas raportimeve, rreth 2.000 emigrantë mbahen atje dhe duan të arrijnë në BE përmes Bjellorusisë. Ata kishin tentuar të kalonin kufirin dje pa sukses. Polonia ka rritur forcat e sigurisë atje dhe ka mbyllur një postë kufitare aty pranë. Prej disa kohësh në rajon është në fuqi gjendja e jashtëzakonshme.

Edhe Komisioni Evropian dhe shumë shtete anëtare e kanë akuzuar sërish liderin bjellorus Lukashenko për sjelljen e qëllimshme të emigrantëve, për shembull nga Lindja e Mesme, në kufijtë e BE-së. Prandaj, vendet e BE-së duan të forcojnë sanksionet kundër atyre që janë përgjegjës në Bjellorusi, për shembull duke e vështirësuar lëshimin e vizave. Qeveria në Minsk i hedh poshtë këto akuza.

Bisedime mes Putinit dhe Lukashenkos

Presidenti i Bjellorusisë Lukashenko foli me kreun e shtetit rus Putin për situatën aktuale. Siç raportoi më pas Kremlini, të dy krerët e shteteve shprehën shqetësim të veçantë për vendosjen e trupave polake në kufi. Rusia fajëson Perëndimin për situatën e tensionuar.

Thirrje e Nobelistëve në letërsi

PĂ«rballĂ« krizĂ«s humanitare nĂ« kufirin e jashtĂ«m tĂ« BE-sĂ« me BjellorusinĂ«, disa fitues tĂ« çmimit Nobel nĂ« letĂ«rsi kanĂ« bĂ«rĂ« thirrje pĂ«r zgjidhje tĂ« shpejta. NĂ« njĂ« letĂ«r tĂ« hapur, Elfriede Jelinek, Herta MĂŒller, Svetlana Alexievich dhe Olga Tokarczuk u bĂ«nĂ« thirrje institucioneve evropiane qĂ« tĂ« zgjidhin krizĂ«n “sa mĂ« shpejt dhe me sa mĂ« shumĂ« efikasitet tĂ« jetĂ« e mundur”. “Frankfurter Allgemeine Zeitung” publikoi letrĂ«n drejtuar presidentit tĂ« KĂ«shillit Europian, Charles Michel, Presidentit tĂ« Parlamentit Europian, Sassoli dhe deputetĂ«ve tĂ« Parlamentit Evropian./DW

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.