Popullsia e Bashkimit Europian “tkurret” frikshëm, në 1 vit humbi 1 milionë banorë, ja cili shtet kryeson renditjen negative

popullsia e bashkimit europian tkurret frikshem ne 1 vit humbi 1 milione banore ja cili shtet kryeson renditjen negative
popullsia e bashkimit europian tkurret frikshem ne 1 vit humbi 1 milione banore ja cili shtet kryeson renditjen negative

Popullsia e vendeve të Bashkimit Europian është duke regjistruar rënie të frikshme vit pas viti. Ulja e numrit të lindjeve dhe shtimi i vdekjeve kanë vijuar pothuajse në të njëjtin trend në 27 vendet anëtare të bllokut prej disa vitesh.

Kështu pra, pas rënies së parë në vitin 2020, numri i popullsisë së BE vazhdoi të ulet edhe në vitin 2021, duke kaluar, sipas të dhënave të Eurostat, nga 447 milionë në 1 janar 2021 në 446.8 milionë më 1 janar 2022.

Sipas të dhënave të zyrës evropiane të statistikave, rënia më e keqe me minus 253,000 banorë u regjistrua në Itali, ndërsa në vendin e dytë rendite Franca me 185,900 banorë më pak në periudhën e një viti. Sa i pëket vendit të tretë, ai i takon Polonisë, e cila ka humbur 185 mijë e 800 banorë.

Ndërkohë, ndryshimet natyrore negative më shumë vdekje sesa lindje e kaluan migrimin neto pozitiv për vitin e dytë, me shumë gjasa për shkak të ndikimit të pandemisë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts