PORTUGALI – Varianti Delta dominues, rriten kufizimet

Varianti Delta i koronavirusit, që ka shkaktuar një rritje të ndjeshme të kontaminimeve në Portugali këto javët e fundit, është kthyer në predominues në vend, sipas të dhënave të fundit të publikuara nga Drejtoria e Përgjithshme e Shëndetit (DGS).

Ky variant, më përhapës, përbën më shumë se 51% të rasteve të reja në Portugali dhe më shumë se 70% në rajonin e Lisbonës duke kaluar variantin Alpha, shfaqur në Angli, i cili ishte predominues gjatë muajit maj, sipas vlerësimeve të DGS.

PĂ«r t’i bĂ«rĂ« ballĂ« situatĂ«s, Portugalia ka vendosur tĂ« rrisĂ«  kufizimet nĂ« bashkitĂ« mĂ« tĂ« prekura, si LisbonĂ« ku oraret dhe kapaciteti i pritjes nĂ« restorante dhe tregje Ă«shtĂ« reduktuar.

Kufizimet e lëvizjes mes rajonit të Lisbonës dhe pjesës tjetër të vendit gjatë fundjavës janë mbajtur gjithashtu.

Këto shpërthime të rasteve të reja kanë detyruar Gjermaninë të përfshijë Portugalinë dhe Rusinë në listën e kuqe.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.