Praga fton Ramën me 6 Tetor

09:44 26/09/2022

Do të krijohet bashkësia e re politike evropiane

Ftesat pĂ«r samitin dy ditor tĂ« shteteve evropiane qĂ« mbahet nĂ« datat 6 dhe 7 Tetor nĂ« Prage u  janĂ« dĂ«rguar liderĂ«ve pjesĂ«marrĂ«s bashkĂ«risht nga kryeministri i ÇekisĂ«, Petr Fiala, vendi i tĂ« cilit aktualisht ka kryesimin e BE-sĂ«, dhe nga Charles Michel, president i KĂ«shillit Evropian.

Dilema mĂ« e madhe qĂ« Ă«shtĂ« shfaqur rreth kĂ«saj ideje, Ă«shtĂ« nĂ«se krijimi i njĂ« bashkĂ«sie politike evropiane do tĂ« ndikojĂ« nĂ« procesin e zgjerimit tĂ« BE-sĂ« dhe do tĂ« shĂ«rbejĂ« si njĂ« lloj zĂ«vendĂ«simi – sĂ« paku pĂ«r njĂ« periudhĂ« kalimtare, pĂ«r anĂ«tarĂ«simin e disa shteteve nĂ« BE.

Ideja është që liderët, në nivel krejtësisht të barabartë, të takohen dy herë në vit.

Burimet diplomatike nĂ« Bruksel thonĂ« se sjellja e FrancĂ«s propozuesja e bashkĂ«sisĂ« politike evropiane nĂ« raport me zgjerimin e BE-sĂ« ka ndryshuar dhe se ky shtet Ă«shtĂ« mĂ« “miqĂ«sor” ndaj zgjerimit.

Franca ka qenë shumë e angazhuar për heqjen e pengesave për nisjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Pa angazhimin e Francës, kjo vështirë se do të ndodhte. Franca, krahas Gjermanisë, po angazhohet edhe në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Dhe, tani, Franca TASHME nuk është kundër liberalizimit të vizave për Kosovën.

Në selinë e BE-së në Bruksel thonë se ky forum do të shërbejë për forcimin e raporteve mes vendeve kandidate që duan të jenë në BE dhe vendeve të BE-së. Në këtë mënyrë, ato do të mund të përparojnë edhe në arritjen e qëllimeve të tyre për anëtarësim në BE.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *